Lídr Telička.

23. květen 2014 | 11.55 |

Duté poradenství v Brně (a jinde)

I do veřejnoprávních médií prosáklo, že Teličkova firma BXL Consulting s.r.o. vydělávala obrovské peníze na tzv. "dutém poradenství". Co to je?
Duté poradenství je způsob, jak z klienta, většinou ze státu či z veřejné správy vytáhnout peníze. Toto poradenství jde přesně v duchu zásad, že poradci jsou zbyteční lidé, kteří z vás tahají rozumy, aby vám je mohli vzápětí sami za velké peníze prodat.

Z takto ze státu vytažených peněz se část použije na vyplacení provizí politikům, zatímco větší část si "výrobce dutého poradenství" strčí do kapsy. Zejména Pavel Telička je v tomto oboru mistrem.

Příkladem zcela nesmyslného poradenství je materiál vypracovaný Teličkou městu Brnu v roce 2012. Jeho název zněl "Jak z Brna udělat železniční uzel". Nejprve si za něj vyúčtoval 1.200.000,- Kč za odvedenou odbornou práci a 693.470,- Kč za "vynaložené náklady poradce".
Výsledkem tohoto "dutého poradenství" je zcela bezcenný materiál v rozsahu 67 stran, kterým dnes disponuje brněnský magistrát. Podstatou Teličkova elaborátu je závěr, za který by se nemusel stydět ani Jára Cimrman: "Brno je významnou železniční křižovatkou a tuto funkci by mělo posilovat vyhledáním způsobu, jak tohoto významu dosáhnout. Tento závěr by měl být předmětem dalších analýz a studií."

Kocourkov? Podle Pavla Teličky asi přiměřená rada za téměř dva miliony korun!

... a v Praze

Zcela obdobně dutým poradenstvím byly i Teličkovy konzultační a poradenské služby pro Magistrát hlavního města Prahy. Podle smlouvy, kterou s Magistrátem Pavel Telička uzavřel ve věci "komunikační zajištění celkové přestavby a rozšíření ÚČOV v Praze na Císařském ostrově", zaplatila Praha Teličkovi 2.160.000,-. "Zbytečnější výdaj Praha snad nikdy neměla," komentuje jeho služby současný pražský zastupitel.

Daně neplatí...

Teličkova firma BXL Consulting se podílela na lobbování za British American Tobacco (BAT) v letech 2006-2007. Z této konzultační praxe však dle názoru finančního úřadu řádně do svého daňového přiznání nezahrnula částku 200 000 eur, kterou za své lobování v roce 2007 získala.
Z toho důvodu bylo proti firmě Pavla Teličky zahájeno daňové řízení a vyměřeno vysoké penále, které však Pavel Telička raději urychleně uhradil před svým vstupem do politiky.

Jak vyplývá z pokračujícího daňového šetření ve firmě BXL consulting – existuje i další vážná pochybnost, zda do svých daňových přiznání zahrnul i příjmy od Microsoftu, RWE, OKD Dopravy a dalších klientů. Zda i tyto jeho příjmy skončily na bankovních účtech kdesi v Karibiku nebo ve Švýcarsku se teprve uvidí. Pavel Telička však pro jistotu "podnikání" této své firmy raději ukončil.

Nízký morální kredit pana ex-komisaře

Ale zpět k jeho samotné práci pro tabákové magnáty z BAT. V období od září 2006 do ledna 2007 Pavel Telička vedl tři skupinová zasedání, jejichž cílem byly "dialogy a hloubkové rozhovory mezi BAT a lidmi z Evropské komise, Parlamentu a Rady. Jejich cílem bylo omezit zákazy kouření na veřejných místech v EU".

To je jistě relevantní úkol pro běžného lobbistu. Ale Pavel Telička byl před svou lobbistickou kariérou euro-komisařem pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů. Přeskočit z ochrany spotřebitelů na stranu barikády, která hájí zájmy výrobců cigaret, kvůli kterým jen v samotné Evropě ročně předčasně zemře 740 tisíc lidí – je přeci jen silná káva.

Právě proto se na Teličkův případ se zaměřila i bruselská Alliance pro průhlednost lobbingu a regulaci etiky v EU (ALTER-EU). A ta na Pavla Teličku podala 24. listopadu 2009 stížnost přímo k rukám předsedy Evropské komise José Manuelovi Barrosovi.

Dle ALTER-EU Telička porušuje veškerý etický kodex bývalého eurokomisaře a nedoporučila jej jako lobbistu pro kteroukoliv instituci státní a veřejné správy v EU pro jeho "nízký morální kredit".

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Lídr Telička. jezevec-mrzout 23. 05. 2014 - 12:57