Proč Rusko nepoužije vojenskou sílu.

4. červen 2014 | 00.17 |

Názor experta na postoj Ruska ke krizi na Ukrajině. Nevím, kam Zaorálek chodí pro rozumy, když tvrdí, že Rusko podněcuje nepokoje, chce napadnout Ukrajinu a vstoupit na její území. Proč to neudělá a co bude dál, je srozumitelně uvedeno v článku z Komsomolské pravdy.

Proč Rusko nepoužije vojenskou sílu na ochranu civilního obyvatelstva v Donbasu?

Vojenský expert Michail Timošenko odpověděl Komsomolské Pravdě na "pět naivních otázek" o tom, co se děje v Donbasu a v Luhansku.

1. Kyjev oznámil protiteroristické operace v jihovýchodní části země. Ale nevypadá divně jejich současný stav?
Ale to nejsou žádná protiteroristická opatření. Nemluvě o skutečnosti, že kyjevské mocenské struktury jednoduše terorizují civilisty měst Toto je skutečná vojenská operace. Přičemž má svůj název - útok na město. Pokus o klasický útok , který zatím není příliš úspěšný pro útočící stranu.

2 . Proč Rusko nepoužije svoje vojska na ochranu obyvatel těchto regionů, nebo třeba kontingent mírových sil?
Pro vstup mírových sil potřebujeme minimálně souhlas Rady bezpečnosti OSN, pro který za současných okolností neexistuje reálná šance. Vstup pouze ruských vojsk, který, pokud si vzpomínáte, vrchnímu veliteli vojsk v případě nezbytnosti již schválila Rada federace. Bylo by to však považováno za akt přímé vojenské agrese, a tady by to nebylo o některých spekulativních sankcích, ale o skutečné blokádě Ruska v takovém případě. Nicméně, já bych hodnotil jako velmi vysoce pravděpodobnou odvetu vstupem vojsk NATO na území Ukrajiny.

Jsem si jist, že Kyjev a Washington nečekají nyní na nic jiného, než vstup ruských vojsk na Ukrajinu. Pro Kyjev by to bylo skutečným důkazem agrese, o kterém vykřikují několik měsíců. A navíc, objevení se reálného a nikoliv z prstu vycucaného nepřítele by nejen mobilizovalo obyvatelstvo, ale také by umožnilo přičíst tomuto nepříteli (Rusku), příčiny zhoršující se situace v ekonomice. A tam už je zaděláno na kompletní hrůzu, ke které chybí jen velmi málo. Nebudu mluvit o hladu a zimě, ale podzim a zima budou pro Ukrajinu, mírně řečeno, velmi obtížné.

Pokud jde o USA, pro ty je ozbrojený konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem třeba, aby oslabily Moskvu, izolovaly ji a odstranily ruské síly z mezinárodní scény, kde v poslední době Kreml pravidelně "myje" Bílý dům, což u administrace USA vyvolává pouze negativní reakce.

Není pochyb o tom, že v takovéto situaci Kyjev utrpí krach, ale i pro Rusko bude toto vítězství krvácejícím vředem v podpaží. Ozbrojený boj se přemění v partyzánské formy a v ideálním scénáři pro USA se úsilí ukrajinských podvratných skupin bude šířit v příhraničních oblastech naší země.

3 . Proč nevytvořit bezletovou zónu nad Doněckou a Luganskou republikou, a můžeme to zajistit technicky?

Teoreticky pro vytvoření bezletové zóny je také třeba rezoluci Rady bezpečnosti OSN. I když si můžeme vzpomenout, že USA vytvořily zónu nad Irákem a nikoho se na nic neptaly. A také v případě Libye, takové rozhodnutí učinily, a my, Rusko, pamatujte, jsme nic nenamítali k tomuto rozhodnutí.

Technicky jsou komplexy C-300, vystavěné podél hranice, schopny zajistit bezletovou zónu na 200 kilometrů. Lugansk a Doněck v zóně působení těchto systémů protivzdušné obrany, jak můžeme vidět na mapě, jsou, ale ne celé oblasti. A komplexy samy také potřebují pokrýt před útoky ze vzduchu a ze země. To znamená, že k hranicím by mělo být přesunuto nějaké vojenské uskupení, což by nejen vyvolalo pravidelné divoké výkřiky v Bruselu a Washingtonu a obvinění proti Rusku, ale také by s sebou přineslo provokace ze strany Kyjeva.

4. Jak může Rusko pomoci obyvatelům těchto regionů?

Přímá vojenská pomoc z naší strany je vyloučena v důsledku výše uvedených důvodů . Musíme mírovými prostředky usilovat o vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci . Je nezbytné zajistit humanitární pomoc prostřednictvím konvojů. Ale chápete, že v těchto případech by každému konvoji měla být poskytnuta odpovídající vojenská ochrana, včetně obrněné techniky.

5. Co se stane dál?

Je zřejmé, že motivace ukrajinských vojáků k očistě regionů Ukrajiny je velmi nízká. Pokud by vojáci byli krmeni normálně, dalo by se o něčem hovořit , ale oni jsou nyní jako trampové – neoblečení, naboso, hladoví. To není armáda. V podivné formaci s názvem Národní garda, tam je motivace řezat a zabíjet, ale není tam žádná motivace umřít sami, na rozdíl od povstalců, kteří chrání svoji zemi a budou stát až do konce. O tom, mimochodem, Kyjev raději mlčí. Navíc, u tzv. bojovníků Národní gardy není absolutně žádná bojová koordinace. I když jsou individuálně dobře připraveni, to, co jim chybí, to je to, že nejsou vyškoleni v taktice a podřízenosti.

Že Rusko nemůže použít a nepoužije sílu na ochranu civilního obyvatelstva Donbasu potvrdily v rozhovorech i další osoby:
Anatolij Kulikov, bývalý vicepremiér, bývalý šéf ruského ministerstva vnitra:
Alexei Mukhin, ředitel Centra pro politické informace:
Vladimir Bykov, účastník války v Afghánistánu a Čečensku, Kaliningrad
Alexej Martynov, ředitel Mezinárodního institutu nejnovějších států.

ZDROJ
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře