Obrana proti korupci

3. únor 2010 | 14.12 |

Obrana proti korupci znamená banální věc. Přestat korupční prostředí vytvářet. Přestat korupční prostředí udržovat při životě. V jazyce právníků a lékařů se tomu říká prevence. Je to velmi jednoduché, jen si na tom nelze dělat ani politickou ani mimovládní kariéru.

Předně je třeba omezit státu jeho aparát a rozsah jeho funkcí. Čím méně bude stát plnit tzv. veřejných služeb, tím méně bude místa pro korupci. Nebudou státní zakázky, nebude koho korumpovat. Zrušme byrokratická omezení a získávání různých nezbytných povolení - a vše jako zázrakem zmizí. Korupce je tam, kde je buď možnost brát si z cizího a rozdávat z cizího, anebo tam, kde nejsou pro všechny stejné podmínky a něco (rejstřík, úřad, katastr, stavební řízení, etc.) nefunguje. Přestaňme regulovat trhy a předstírat, že líný stát je chytřejší a lepší než jeho občan. Hlavně však je třeba přestat plodit právní normy jako plankton v inkubátoru. Nutkavá potřeba politiků vládnout cestou právní normy, přesvědčení evropské byrokracie, že nejlepší je zákaz a nařízení, totiž přirozeně vytváří džungli práva, v níž nelze nalézt orientaci a která slouží pro korupci jako živná půda v Petriho misce penicilinu.

Když je téma korupce opravdu seriózní problém, je třeba začít s mytím rukou a skutečnou hygienou, a ne se pokusit překrýt bahno voňavkou slibů a doprostřed zapíchnout na ozdobu místo třešničky korupčního agenta. Pokud ovšem nemáme v úmyslu vytvořit dalšího úředníka, co se nechá uplatit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře