Tak to prostě je...

31. srpen 2014 | 21.15 |

Exekutorské firmy vycítily příležitost a vytvořily společně se soudními stolci bezvadně fungující mafii. Soud vydá platební rozhodnutí. Žalující je někdy (ne vždy) oprávněný, ale soud se stará spíše méně, než více, aby vyslechl obě strany finančního konfliktu. Přesněji: žalující předloží nějakou fakturu, soud ověří IČ a DIČ žalobce a žalovaného v rejstřících a vydá platební rozhodnutí bez účasti druhé strany a bez možnosti ji rozporovat, protiargumentovat, nebo ji prostě odmítnout, jako neoprávněnou. Prostě nějaký samosoudce vydá příkaz k zaplacení.

A pokud je dotčená osoba vůbec nějak vyrozuměna, pak jen tak, že je povinna zaplatit (a je zajímavé, že výnos o povinnosti zaplatit se vždy podaří doručit, zatímco právo hájit se se jaksi doručit nepovede). Pokud vyrozuměna není, nějak se to nezdařilo, nebo nebyl dostatečný motiv to udělat (a co si budeme nalhávat, obálky s různobarevnými proužky spoléhají jen na stejný mechanismus, jaký užívala středověká vrchnost vůči poddanému, ale tehdy to byl jen dráb), zakrátko dostane zakázku exekutor.

Soudní stolice ze sebe defekovala právo, tak jej vykonejte. A náhle se nám situace začíná měnit: dluh už není nějakých 230 korun faktického dluhu, ale narostl o soudní poplatek, řádově 2-5 tisíc a o 5-15 tisíc zisku exekutora.Takže dlužník, aniž to mohl nějak závažněji ovlivnit, najednou dluží místo blbých dvou stovek něco kolem 17 tisíc. A když se vyskytne těchto šablon několik za sebou (elekrtárna, plynárna, operátor, státní daně, zdravotní pojištění, sociální – a důvody nezaplacení mohou být dosti prosté...), jste nadosmrti odrovnaný člověk.

Nemáte šanci to ani splatit, i když už byste možná chtěli dát těm lupičům vše, abyste měli klid, protože Vám už nedovolí ani si normálně vydělávat, protože jste na černé listině, nemůžete jakkoliv podnikat, ani být rozumně zaměstnán, nemůžete jakkoliv z té situace vyjít. Se ctí, nebo bez cti. Můžete tak maximálně hrát načerno skořápky v tržnici – pokud vám na tu hloupost ještě někdo skočí. Anebo si pořídit Kalašnikova a jednu polévku denně si zařídit jinak... Tímto mechanismem stát (a jurisdikce) vygeneroval masu bezmocných lidí, kteří už nemají vůbec co ztratit, leda život, a ten většinou nestojí už vůbec za nic...


Exekuovat v Americe nelze:
obydlí do ekvivalentní hodnoty 0,4 mil až 2,2 mil Kč
každý kus zařízení bytu do částky cca 10 000 Kč
šperky až do hodnoty 25 tisíc Kč
auto do hodnoty přes 60 tisíc Kč
nářadí do hodnoty 39 tisíc Kč
příjmy z federálního důchodového systému
úspory vázané na vzdělání dětí a vnoučat

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře