25 let po převratu.

7. listopad 2014 | 08.55 |

Lidé, kteří nerozumí makroekonomice a nevědí jak funguje trh, nejsou schopni pochopit, že v ČR zoufale chybí systémový tlak na zvyšování mezd. A že právě i tento tlak – pokud nechybí – dělá trh funkční. Je to stejné, jako kdybychom odstranili z řídících systémů všechny prvky zpětné vazby s tím, že je systémy přece nepotřebují.

Lidé mají evidentně pocit – který pečlivě vytvořila skrze propagandu média – že všechny firmy se drží jen tak tak a stávky řízené silnými odborovými svazy, nebo bychom mohli uvažovat vliv rychlejšího zvyšování minimálních mezd, by měly na podniky negativní efekt a firmy by – ano, takto zkratkovitě a ekonomicky chybně lidé opravdu uvažují – začaly krachovat, nebo se stěhovat kamsi do Rumunska, na Ukrajinu nebo do Mongolska.

Lidé nechápou, že utrácíme velkou část mezd (70 %) nikoliv za zboží, ale za služby. Banky, telekomunikační firmy, obchodní řetězce ani energetické firmy (to vše jsou služby) přitom nikdy z ČR principiálně odejít nemohou. Přitom právě tyto firmy mají výnosy významně vyšší, než doma na Západě. Každý rok tak mizí z české ekonomiky 300 mld. Kč jako renta.

Česká republika se tak stala levnou montovnou, lidé zde neumí obhajovat své zájmy, radějí fandí pod vlivem fantasmagorických teorií o tom, jak minimální mzda škodí, zahraničním korporacím. Neuvěřitelné!

Přitom už i v Číně má 200 milionů Číňanů vyšší mzdu, než jaká je průměrná mzda v EU. Začíná nový trend, po započítání stále vyšší ceny za práci v Číně a ceny dopravy začíná být opět výhodné mít továrnu v Česku, které začíná patřit se svými almužnami místo mezd – a přitom vysoce kvalifikovanou pracovní silou – mezi ideální světové montovny.

Příklad: Firma IBM například v Brně zaměstnává vysoce kvalifikované IT pracovníky za 16–20 tisíc Kč. To je zlomek ceny práce ve vedlejším Rakousku nebo Německu. O Švýcarsku nebo Lucembursku nemluvě. Dobře informovaný zdroj přitom autorovi textu potvrdil, že na stejné pozici ("helpdesk") v Indii (!) jsou platy od 18 tisíc Kč. Takže stejné nebo vyšší.

Další příklad: "Opakované útoky ČNB na skutečnou směnnou hodnotu české koruny, tedy její umělá devalvace, totiž přes všechna vzletná slova nejsou ničím jiným než plošným ochuzením obyvatel ČR. Jistě, bankéři, jejichž měsíční plat se rovná ročnímu platu běžného občana ČR, mohou lehčeji vzletně hovořit o nebezpečí deflace, když o tom diskutují na konferencích se svými kolegy v pětihvězdičkových hotelech, kde jim vše hradí "erár". A kde jsou, jistěže, chváleni svými zahraničními kolegy. Zahraniční kolegové totiž myslí při té chvále hlavně na zahraniční majitele firem vyrábějících v Česku za "české ceny" a prodávajících ve světě za "světové ceny". Českým zaměstnancům přitom platí "rozvojové" platy. Tak třeba Hyundai vyrábí u nás báječná auta. Na výrobu najímá místní vzdělanou a kvalifikovanou pracovní sílu. Doma v Koreji platí svým zaměstnancům dle dostupných údajů v přepočtu mezi 110 až 130 tisíci korun měsíčně, zatímco u nás je to 30 094 korun. Hyundai u nás vyrobil loni 303 460 osobních automobilů. To už je fabrika jako hrom. Ovšem u nás prodal v roce 2013 celkem 16 239 vozů, což je asi tak 6 %! Podle výroční zprávy vykázala firma v ČR roce 2012 zisk sedm miliard korun při tržbách 92,3 miliardy korun. Bodejť by ne, když platí, oproti domovskému státu, u nás doslova žebrácké mzdy. V Hyundai, ale ani ve Škodovce (Volkswagen) nikdy asi neslyšeli Fordovo heslo, že je potřeba platit dělníky dobře, aby mohli kupovat jeho výrobky. Výrobcům u nás stačí, když platí dělníky dobře JINDE a na těch našich, co ta auta vyrábějí, už tak nezáleží!"

Nadnárodním koncernům se přitom výborně hodí situace, kdy mladí lidé, přestože často spadají do kategorie sociálně potřebných, se hlásí k ideálům pravice, protože pak odmítají stávky a odbory na pracovištích. Mnozí mladí lidé – můžeme jim výstižně říkat "pravicové socky" – tak ve své hloupé naivitě (přitom jsou často až sebevědomě arogantní) nejsou schopni postřehnout ani to, že nehájí své zájmy, ale cizí.

Míra korupce a "jánabráchu" v ČR přesáhla i mafiánské italské prostředí. Známý lobbista nepůjde sedět za korupci, ta mu (samozřejmě!) nebyla prokázána, ale za autonehodu... Možná, pokud bude zdravý. Právní systém ČR je v rozkladu, policie neumí najít a potrestat velkou hospodářskou korupci. Levicový prezident Zeman veze na státní návštěvu bývalého odvolaného pravicového premiéra, jehož manželka úkolovala vojenskou policii sledováním tehdy ještě premiérovy manželky... V ČR je dnes možné cokoliv. ČR je banánová republika. Jak dlouhý seznam aktuálních problému dneška je zapotřebí sestavit, aby obhájci volného trhu bez přívlastku přiznali, že tento systém prostě není v pořádku?

ZDROJ

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře