Zase je třeba mít dobré známé

13. květen 2015 | 08.36 |

S postupnou změnou společenského zřízení od demokracie k byrokratické oligarchii je stále víc vidět, jak strašně cenným aktivem jsou přátelé a dobří známí. Pokud by vám úřady zabavily dítě, máte dost přátel, co budou dělat bordel na úřadě, obtěžovat úřednice a třeba jim i vyhrožovat?

Máte ve svém okolí dost lidí, o kterých máte jistotu, že vás nikdy neudají, když podnikáte načerno? U kterých můžete nakoupit, nevzít si účtenku a víte, že by vám stejně uznali reklamaci? Před kterými můžete říkat věci, které nejsou politicky korektní a nebudete mít problémy. Kteří pro vás udělají maximum, až si na vás zasedne exekutor? Kteří vám vyběhají protekci, až onemocníte a léky budou na příděl?

A z druhé strany, všimněte si, že obětí úřední zvůle jsou nejčastěji osamělí lidé. Hordě, která drží pospolu, se úředníci raději vyhnou.

Za Husáka jsme se naučili, že sítě vztahových kontaktů jsou největším bohatstvím. V současné Skandinávii je to zrovna tak. Bude tomu tak i v českých zemích. Investice do vztahů je nejlepší investice, jaká se dnes dá udělat. 

Petr Hampl

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře