Očekávejte i ve vašem městě...

2. červen 2015 | 14.02 |

Není Paříž jako Paříž. Někde je Paříž tak jak ji známe, nebo jak o ní sníme - stará francouzská elegance a čistota, jinde je Paříž spíš zlý sen. Představte si třebas, že v Praze byste měli doporučená stanice metra, kde by bylo neradno vystupovat, jste-li bílý, tak obzvlášť. Třeba Černý most, představte si, že to je čtvrť věnovaná (daná napospas) arabům. Nebo Háje, Afričanům....Takhle nějak to je v Paříži. Jsou tam stanice, kde vám proto nedoporučí vystoupit. Třeba taková stanice Barbés-Rochechouart.

Velmi nebezpečno - asi nepřekvapí, že v okolí se potuluje hodně muslimů, a Afričanů. A přitom to není žádná periferie, ale pár ulic od turisticky exponovaného Montmartru. Při své poslední návštěvě Paříže jsem musela jet metrem a potřebovala se dostat právě na Montmartre. OK, na Barbés vystupovat nebudu, takže volím další možnou stanici - Chateau Rouge. Červený zámek. V metru koukám, jak se pomalu mění barevné složení vlaku, připadám si, jako v New Yorku, ve vlaku na Harlem nebo Bronx....Doufám, že aspoň pár lidí zůstane bílých a třeba se mnou i vystoupí tam, co potřebuju, tj. dvě ulice od Sacre Coeur.

No, zatím jsem barevně v menšině. Tohle metro jede do Porte de Clignacourt, kde s epořádají nejproslulejší pařížské bleší trhy (vychvaluje je třeba Tereza Maxová - ale, jela tam někdy metrem??) Vedle mě statný Afričan, pak Afričanka, pak další a další....Dělám jako by nic, ale příjemné to není. Už aby to bylo za mnou. Vystupuju, samozřejmě nikdo bílý se mnou, šťastně se propletu chodbami se sníženým stropem (pařížské metro není z nejmladších) a jsem venku. Asi někde v Senegalu, Nigérii nebo možná v Karibiku.

Všude je totiž černo. Ulice plná - lidí, nepořádku, zahlížejících tlustých mamin a bazarových stolků s veteší. Ještě že vím, kudy, tak rychle nahoru do kopce - jsem jen dvě ulice od chrámu! Po pravé straně probíhá nějaký tábor lidu - jeden Afričan řve na shluk před sebou, ulice plná, auta nemohou projíždět - ale kdo rozumný by sem jezdil...Tohle není Paříž, jakou byste chtěli....Domy, to jediné ještě ze staré dobré Paříže zbývá, ale ne ti kdo v nich teď žijí a kdo okupují ulice. A v tom co je kolem, nevidím absolutně žádný přínos. Salóny, kde vám narovnají africké vlasy, Afričané, kteří se tváří, že vás tady ještě chvíli budou trpět a pak....

Mažu co nejrychleji odsud - a to není noc, ale pozdní odpoledne. Je mi líto téhle čtvrti, domů, francouzské kultury (a nemyslete, samotné Francouze to štve (jeden můj kontakt v Paříži, slečna co pracuje tamtéž pro policii mi to potvrdila), jen už je nějak pozdě s tím něco dělat .......Když byste těmhle lidem dali pozemek a řekli jim ať něco vytvoří, nepostaví dům a nebudou vytvářet hodnoty, to nemají v kultuře a v povaze. Místo toho si postaví stan, sednou si k ohni a budou vegetovat. Jsem ráda, když nahoře na rohu uvidím v brassserii posedávat i nějaké bílé....

Všechny, kdo touží po kulturním obohacení přistěhovalci, měl by si udělat výlet třeba zrovna sem a chvíli tu pobýt. A uvidíme. Které z měst či čtvrtí by chtěl obětovat bordelu, nepořádku a zločinu? (Co se týče focení - na to nebylo ani pomyšlení - jedině snad, kdybych s sebou měla nějakého bodyguarda, nebo raději dva tři....Vyfotila jsem si pak jen jakési jiné srocení, pro změnu arabů - z bezpečí autobusu, kousek od Moulin Rouge.....asi jejich meeting point, samozřejmě pouze pánové....cosi tady mezi sebou směňují - z ubrusů na zemi - a cosi si tady dojednávají.....No nešla bych tamtudy.....).


Zdroj FcB - Sonja Frankova

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře