Test náhubkového zákona pro Uhniji

29. červenec 2015 | 10.40 |
› 

V letní okurkové sezóně plné zpráv o nelegálních migrantech zapadla zcela zpráva ze Španělska, kde se tamní vládnoucí Lidová strana rozhodla omezit výrazně práva občanů v oblasti svobody projevu. Vzhledem ke skutečnosti, že je Španělsko členským státem EU vyvstává zde otázka, zda tato norma není ve Španělsku pouze testována aby následně byla aplikována i na další členské země EU za podpory Bruselské byrokracie?

Španělský senát hlasuje o kontroverzní změně v oblasti veřejného práva. Rázná opatření proti svobodě projevu, proti kterým se staví aktivisté a organizace pro lidská práva, by měla být schválena na konci července. Protesty španělské společnosti proti vládě, především pak mladé generace, dosáhly zřejmě hranice únosnosti a nejvyšší představitelé chtějí do zákonů jasně zanést, na které skutečnosti si ještě lidé můžou stěžovat a o čem bude "zakázáno mluvit" (seznam opatření viz pod článkem). Řítí se Španělsko cestou diktátorských režimů?

Právní předpisy byly kritizovány za hranicemi Španělska a porota složená z pěti expertů OSN pro lidská práva ve svém prohlášení poznamenává, že reformy "zbytečně a nepřiměřeně omezují základní lidské svobody".

1. Zveřejnění bezpečnostních složek na sociálních sítích: pokuta až 30 tisíc eur (obzvláště pokud fotografie zachycuje násilí proti veřejnosti). Tato pokuta může být navýšena podle toho, kolik lidí ji na sociální síti uvidí.

2. Předávání informací o místě demonstrace lze považovat za teroristický čin. Zní to jako z utopického Orwellova románu "1984".

3. Zveřejnění tajných informací, podobně jako se toho dopustil Edward Snowden, je nyní definováno jako teroristický čin. Zveřejňování informací v regionálních médiích může být potrestáno stejnou sazbou jako zveřejnění na celostátní úrovni.

4. Návštěvování internetových zdrojů spojených s terorismem, byť za účelem sběru informací pro investigativní účely, může být interpretováno jako teroristický čin.

5. Jakýkoliv satirický komentář o královské rodině je nyní považován za zločin "proti koruně".

6. Trestné jsou také nadávky vůči zvoleným členům vlády.

7. Protesty Greenpeace a dalších organizací jsou nyní pokutovatelné od šesti set do třiceti tisíc eur.

8. Spontánní protesty před parlamentem jsou nyní ilegální. Můžete za to dostat pokutu od 601 do 30 tisíc eur.

9. Bránění policistovi ve výkonu, "vzdorování zatčení", odmítání opustit na příkaz demonstraci nebo se "vystavovat" bití pendrekem, to vše jsou nyní pokutovatelné přečiny.

10. Projev nedostatečného respektu k právnímu orgánu znamená okamžitou pokutu 100 až 600 eur. Odmlouvání, pokládání nezdvořilých otázek, dělání grimas nebo vystrkování zadku na policistu nejsou vhodným způsobem, jak vzdorovat systému.

11. Stejně je pokutováno také okupování, neoprávněné obsazení nebo odmítnutí opustit na protest kancelář, firmu, banku nebo jiné místo.

12. Digitální protesty: Psaní něčeho, co by mohlo znamenat narušení pořádku, je zločinem. Blogeři by si měli dávat pozor, protože není přesně definováno, co přesně narušení pořádku znamená. 

Zdroj

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře