Rusové se s tím nemažou

12. říjen 2015 | 12.53 |

Ruský prezident Putin si udělal ze Sýrie docela slušné vojenské cvičiště. Západ se z počátečního údivu začíná probírat, a kritika Kremlu z jeho strany jen sílí...

Jak už jsem psal v nadpisu, Rusové se s tím nemažou. Bombardují a ostřelují syrské cíle, jako na běžícím pásu. Ukazují, že nejen že dokážou zasáhnout cíle v Sýrii ze vzdálenosti přes tisíc kilometrů, že dokážou rozmydlit, co si zamanou, ale hlavně Západu ukazují, jak rychle se dokážou rozhodnout a hlavně jak rychlá je ruská cesta od rozhodnutí k akci.

Pokud vím, Rusko nabídlo Západu kooperaci a hlubší spolupráci v řešení syrského problému. Byl to však Západ, kdo je (Rusko) poslal s takovou nabídkou do háje, s tím, že taktika a vůbec všechno, co právě Rusko v Sýrii předvádí, je tragický omyl a veskrze špatná věc.

Poněkud mi ale chybí ze strany Západu nějaké smysluplné alternativní řešení celé záležitosti. Západ, respektive USA už několik let doslova přešlapuje na místě. USA začaly školit údajnou umírněnou opozici Asadova režimu, CIA začala její příslušníky cvičit ve zbrani i v taktice. Jediný výsledek to ale mělo ten, že oni frekventanti amerického modelu řešení vnitropolitických problémů okamžitě přeběhli k Islámskému státu.

Takže docela průser...

Jak se tedy ukázalo, americká cesta se jaksi neosvědčila. A tak to se svým pohledem na věc nyní zkouší Rusko. Když bude chtít být jeden spravedlivý, musí uznat, že na tom vlastně není nic až tak divného. USA mají své spojence a své zájmy, které doslova po celém světě prosazují silou, nebo alespoň demonstracemi síly.

Dělá snad Rusko právě něco jiného?

Rusko má Asada za spojence, nemusí se nám to líbit, ale kdo nám dal právo určovat, kdo má na čí kamarádšoft nárok a kdo ne? Samozřejmě, že si Rusko v Sýrii ohřívá i svou vlastní polívčičku, co je na tom divného? Opakuju – dělají snad USA ve světě něco jiného...?

Je dost pravděpodobné, že Rusko svým současným tlakem na syrské dění ošetřuje svůj vliv na dodávkách ropy do Evropy. Je jasné, že se Putinovi nemůže líbit možnost ovládnutí tranzitu ropovodů přes Sýrii západními společnostmi. Putin, respektive Rusko, nemá zájem na jakékoliv výstavbě ropovodů skrze Sýrii, protože chce do Evropy dodávat ropu sám, a hlavně chce mít rozhodující vliv na stanovování její ceny.

Lze se mu snad divit?

Podle mého ne, dělá jen to, co jiní dělají už roky.

Když už jsme u těch roků a činů, opět když se spravedlivě podívám na věc, musím si uvědomit, že USA bombardují a vůbec i jinak vojensky tlačí na kde koho už celá desetiletí, Rusové teď prostě jen dělají pár dní to samé. Mám trochu pocit, že Západ, když vidí ruskou akci v přímém přenosu, cítí hodně veliké znepokojení. Po celá léta byli západní politici ukolébaní v mylné představě, že jsou to jen a pouze oni, kdo může určovat běh dějin.

A ono ne, chápu, že to jednoho zvedne ze židle.

Nedávno jsem viděl v televizi rozhovor s vrchním velitelem vojenských sil USA v Evropě, který říkal něco v tom smyslu, že si Rusko NESMÍ myslet, že snad bude někde po světě rozšiřovat sféry svého vlivu...

I když jsem nikdy nebyl velikým fandou Ruska, a už vůbec ne Putina, přesto jsem se musel v duchu okamžitě zeptat sám sebe – a proč by proboha nemohlo? Kdo dal tomu velkoústému Američanovi právo domnívat se, že jen jeho země smí diktovat zbytku světa co je správné, jak co bude, a co rozhodně nebude...?!

Je to snad faktem, že jeho země vynakládá největší zbrojní rozpočet na světě - Spojené státy vynakládají na obranu okolo 50 % veškerých světových nákladů vojenství...?

A pokud podle něho platí, že právo stojí jen na straně silnějšího, co ty kecy o demokracii, humanismu a podobně? Na současném dění v Sýrii je krásně vidět, jak se komu perlí pot na čele. Nebo to není pot, ale máslo?

Když se třikrát povedlo ruským letounům přeletět pár kilometrů přes turecké hranice, hned se vyhrožuje Rusku, že NATO bezodkladně vyšle na obranu Turecka své jednotky. Západ dělá, jako by snad Rus bombardoval Ankaru. Proč tedy Západ odmítal hlubší spolupráci a koordinaci vojenských operací v Sýrii, proč se vzdal možnosti rychle a přehledně vyhodnocovat, co je omylem pilotáže, a co je úmyslem ruského okupanta? Aby pak mohl vřeštět, že zlý Rus dostane nabacáno...?

Když v minulých dnech americký C – 130 rozflákal nemocnici plnou pacientů, následovala omluva, že šlo o omyl, a jede se vesele dál. Ani si nechci domýšlet, co by se dělo, kdyby se podobného přehmatu dopustilo ruské letectvo.

No, uvidíme, jak se bude v Sýrii vyvíjet situace dál. Rusko, jak to vypadá, má odvahu i politickou vůli dělat i takové věci, na které se Západ ani neodvažuje pomyslet. Smutné je, že kdyby na věc pohlížel Západ od začátku podobně, mohl být už v regionu dávno klid. Jak říkali soudruzi komančové – zdroje jsou.

Průšvih je v tom, že u nich sedí neschopové, co se zmůžou jen na pokřikování na někoho schopnějšího, nebo možná všehoschopného. Západ promarnil svůj čas na akci, tak teď musí trpět postavením diváka ve třetí řadě.

Vladimír Kroupa

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře