Babrák s Bombama prý za to nemůže

11. prosinec 2015 | 08.32 |

Pravda o SU-24

McGovern kritizuje amerického prezidenta Baracka Obamu, že ačkoliv v pondělí na Klimatickém summitu v Paříži údajně vyjádřil prezidentu Putinovi solidaritu ohledně stíhacího letounu SU-24 sestřeleného 24. listopadu Tureckem i následného záchranného vrtulníku, který sestřelili syrští rebelové, přišlo takovéto vyjádření příliš pozdě a navíc jen neoficiálně.

Oficiálně totiž Obamova administrativa podle něj pokračuje v obhajování Turecka, "které nepřesvědčivě tvrdí, že zkrátka jen bránilo svůj vzdušný prostor a že ruský pilot vojenského letadla Su-24 opakovaně ignoroval varování."

Jak McGovern varuje, toto tvrzení ztrácí na důvěryhodnosti i na základě tureckých dat, protože ta dle analýzy serveru Consortium News naznačují, že ruský pilot nad územím Turecka strávil maximálně 17 vteřin.

McGovern upozorňuje, že sestřelení ruského letadla tedy nejspíš bylo tureckým plánem, který měl Rusko odradit od dalšího bombardování islamistických skupin krom Islámského státu, protože právě s některými z těchto skupin Turecko spolupracuje ve snaze o svržení syrského prezidenta Bašára Asada.

Obchod s teroristy

McGovern také poukazuje na fakt, že se dle vyjádření prezidenta Putina jednalo o odvetu za ruské bombardování konvoje, který údajně do Turecka převážel naftu vytěženou na území ovládaném Islámským státem, což ovšem turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovaně popřel.

Podle McGoverna chování prezidenta Obamy jasně naznačuje, že ačkoliv sám s jednáním Turecka nesouhlasí, příliš se obává tlaku ze strany neokonzervativců, kteří mají i v jeho vládě velmi silné pozice, a má z nich větší strach "než z vyprovokování možná i jaderného konfliktu s Ruskem."

Naopak v souvislosti s Ruskem McGovern vyjadřuje obavy ohledně ruských nacionalistů, kteří nesouhlasí s relativně mírným přístupem prezidenta Putina k Západu. "Asi největší nebezpečí plynoucí z Obamových ústupků neokonzervativcům a jejich nové studené válce s Ruskem je, pokud by se snahy neokonzervativců o ‚změnu režimu v Moskvě‘ opravdu realizovaly, ale Putin by byl nahrazen nějakým ultranacionalistou, který by spíš riskoval jadernou válku, než by toleroval další ponižování Matičky Rusi.

Za vším stojí peníze

Další závažný problém USA je podle McGoverna obchod se zbraněmi, který je natolik prominentní, že zcela zastiňuje politické zájmy země a Obama s tím nedokáže nic udělat. McGovern také poukázal na fakt, že ačkoliv se prezident Obama tento fakt zdráhá přiznat, trefně na to upozornil například Papež František.

Podle McGoverna "mají banky a korporace zabývající se zbraněmi ohromnou moc – možná větší než prezidenti a určitě větší než Obama." Vliv, který má prodej zbraní, je pak podle něj nejzřetelnější u obchodu se Saúdskou Arábií, jehož výnosy se pohybují v řádech miliard dolarů.

"A ani Obama, ani žádný z kandidátů, kteří ho chtějí nahradit, ani Kongres nejsou ze strachu před rozzlobením Saúdských Arabů s hlubokými kapsami ochotni ohrozit obchod se zbraněmi tím, že by trvali na tom, aby Rijád rázně ukončil podporu džihádistů bojujících v Sýrii."

McGovern nesouhlasí ani s vyjádřeními prezidenta Obamy, který považuje velkou koalici Spojených státu za nejlepší řešení, a podotýká, že Rusko má zatím daleko lepší výsledky a navíc není ochotno dělat kompromisy a dočasně se spojovat s teroristickými skupinami jako například al-Nusra. Na závěr varuje, že Evropu a Spojené státy "vůbec nezajímá, že teroristé, které dnes podporují, se zítra vrátí a budou stát proti nim." 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře