JAK BABIŠ ZATNUL TIPEC ŽIVNOSTENSKÝM LUMPŮM

14. únor 2016 | 17.35 |

Parlament právě schválil zákon o EET. Konečně se podařilo zatnout tipec nepoctivým lumpům, kteří vás léta okrádají. Živnostníkům. Instalaterovi, kterému voláte v neděli v poledne, že vám praskl odpad a on do hodiny přijede. Hospodskému, ktrý vám počká s placením do zítřka. Opraváři kytar, který zůstane v práci do deseti do večera, abyste zítra mohli na zpívanou. Stánkaři, který stojí na tržišti ještě 23.12. a vy si máte kde koupit na poslední chvíli dárek. Opraváři auta, který leží pod vaším autem přes víkend, abyste odjeli na dovolenou a žena vás nezabila. Krejčové, která přešívá plesové šaty na poslední chvíli, protože jste prostě ztloustla. Konečně je postavíte do latě.*


Co mám proti EET? Dovolte malou časovou retrospektivu ze 2.11.2015:

22.3.2015 Lidovky.cz A. Babiš – "EET se nebude týkat drobných řemeslníků a zřejmě ani občasných prodejců na trzích."
7.6.2015 pořad ČT – Michaela Jílková – Máte slovo – A.Babiš na varování Petry Fenclové, že EET poškodí drobné prodejce prohlašuje, že těch se EET nebude týkat.
2.10.2015 pí Simona Hornochová (v té době náměstkyně ministra Babiše) pro Blesk "Prodáváš borůvky – pořiď si pokladnu."
12.10.2015 Marian Jurečka oznamuje, že řemeslníci budou mít čas na zavedení pokladen 25 měsíců.
21.10.2015 Lidové noviny – Karel Schwarzenberg vyjadřuje obavu o existenci vesnických hospůdek.
Tentýž den na první straně Lidových novin Kateřina Surmanová a Eliška Nová píší o trvalé vyjímce v zákonu o EET, podle níž pod evidenci nespadají ti, kdo v minulém roce měli na tržbách méně než 2 000 000 Kč.Na téže straně se ve sloupku "Karel a Miloš" pouští p.Kamberský do p. Schwarzenberga a obviňuje ho z vlamování do otevřených dveří – připomíná paragraf 37.
2.11.2015 Lidové noviny str.1 ve sloupku "Přenošené dítě" p. Kamberský informoval že A.Babiš odstraňuje ze zákona o EET paragraf 37 (ve 2. čtení?) protože je mylně vykládán.

Co si z toho jako živnostník mám vybrat? Co je pravda a ve které fázi Babiš vlastně neříkal pravdu? V celé kauze EET panuje jednoduše chaos. Zdá se, že ministr Babiš ví o zavádění evidence méně, než jeho (bývalá) náměstkyně Hornochová, nebo od první chvíle lhal aby pro svůj zákon získal širší podporu. Navíc to budí dojem, že senilní, prakticky hluchý, věčně lenivě pospávající hrabě Karel Schwarzenberg se v zákonu o EET (včetně paragrafu 37) orientuje lépe, než pružní a inteligentní novináři (zaměstnanci p. Babiše) Surmanová, Nová a Kamberský.

Další věc, která mi dělá starosti jsou přehnané představy o tom, kolik živnostníci vlastně vydělávají. Chápu, že při pohledu na daňové přiznání většiny živnostníků, musí státního úředníka napadnout, že jde o podvod. Proč by kdokoli dělal řemeslo za méně, než je průměrný plat?

Dobrým příkladem je ta malá vesnická hospůdka. V článku "Je hospoda na vsi víc než daně? (Lidové noviny 21.10.2015) píší autorky Surmanová a Nová že, na dvoumilionovou roční tržbu by ta měsíční musela být 160 000 Kč a to podle opozice nestačí. Kde jste na tom lidi byli?

160 000 Kč je pro spoustu vesnických hospod tržba za čtvrt roku. Podobně je na tom hodně jiných živnostníků. Kdo má představu milionových (nezdaněných) příjmů ať se laskavě uklidní. Spousta drobných řemeslníků a trhovců má měsíční příjem menší než 20 000 Kč. Česko není jenom Praha. Ale ani to není celá pravda. Když do toho započítáte 4 – 6 týdnů dovolené (na jejíž čerpání nebo proplacení má právo každý zaměstnanec) pak od tohoto příjmu ještě musíte odečíst cca 10%. Tyhle lidi donutit aby si nakoupili pokladny a podezírat je apriori z podvodů je opravdová nemravnost.

A když jsme u toho. Další lež se týká zařízení potřebného pro EET. V pořadu – Máte slovo – se nás Andrej Babiš snažil přesvědčit, že k účtování postačí mobilní telefon za 5 000. Inu, většinu života se živím řemeslem, je mi 57 let. Při pohledu na moje ruce vás okamžitě napadne – artritida. A myslím, že většina řemeslníků v mém věku je na tom podobně. Napsat SMSku na dotykovém telefonu je dost nadlidský výkon, natožpak tímto způsobem účtovat. Paní Fenclová v pořadu "Máte slovo" spočítala náklady na 20 000 Kč, ale ukazuje se, že i ona se nejspíš mýlila. Zařízení, které vydrží např. i stánkový prodej bude stát jistě přes 20 000, ale pravděpodobně se bude pohybovat kolem 30 000.

Když to porovnáte s tím co jsem napsal výše, dojde snad každému, že obrovská masa drobných živnostníků bude muset svoji činnost ukončit. Doufejme, že pro ně vláda B. Sobotky má připraven nějaký vhodný sociální program.

Ti ostatní přeživší zařízení prostě zaplatí. A zvednou ceny. Sotva můžete chtít aby oprava pračky stála 1000 Kč, když si váš opravář musel nedávno koupit zbytečné zařízení za 30 000. Lidé se kterými se naši ministři běžně setkávají, takové maličkosti asi řešit nemusí, ale rozvedená ženská se třemi dětmi na tom bude zase o kousek hůř.


Jak to bude fungovat? Byl jsem nedávno na Slovensku. Dal jsem si pár piv v maloměstské hospůdce. Při placení mi hospodský přistrčil papírek s ručně napsanou cifrou. Asi jsem si mohl říct o účtenku z pokladny, kterou měl za pípou. Ale já to neudělal. Zaplatil jsem, poděkoval a šel. Kéž by pan Babiš udělal totéž.

OLDA BAUER 12|02|2016

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře