Obama v Evropě nelhal!

27. duben 2016 | 16.25 |


Pečlivě jsem si poslechl všechny projevy amerického prezidenta Obamy, které pronesl při nynější návštěvě v Británii a v Německu. Všechny projevy byly postavené na jakési "pseudo-morální" podpoře Evropy ze strany USA a jejich "neevropských partnerů".

Kdo jsou ti nejbližší "neevrpští partneři USA"??? V poslední době to byla především Saúdská Arábie, Turecko a virtuální Islámský stát. Obama nelhal v tom, že Evropa je pro všechny jmenované důležitý obchodní partner, kterého především jako ryze svůj zdroj příjmů, více než dříve, potřebují. Evropa je stále poměrně silně ekonomicky svázaná s Ruskem, na kterém jsme energeticky a surovinově závislí.

Co nám tedy Obama vzkázal? ...že jeho více a více urputné tanečky kolem Evropy a tlak na uzavření nevýhodné smlouvy o euroatlantické spolupráci TTIP, včetně permanentního dehonestování Ruska a všech, kteří se nehodlají spolupráce s východem vzdát, je prvořadým úkolem USA & spol. v Evropě. USA potřebují odbytiště pro své druhořadé zboží a současně Saúdové touží po odbytu svého plynu a ropy, jinak zřejmě přestanou dotovat americkou ekonomiku?

Uprchlická krize je pak vnímána pouze jako "diplomatický nástroj", jehož "společné euroatlantické řešení" ospravedlní posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě a následné podvolení se evropských vlád svým okupantům. Spojeným státům přece jde o "stabilní a prosperující Evropu" ...která bude schopna platit své závazky svým ochráncům!

Málem bych zapomněl na krátká slova kritiky směrem k Británii, Francii a Německu, kteří byli kritizováni za svou nízkou vojenskou angažovanost na východě EU, podél Ruské hranice. Obama "přikazuje" preventivně poslat vojska na Rusko, ...nebo si tuto službu za 3% HDP ročně (momentálně je to 2%HDP/r.), koupit od USA!!! Obama tedy skutečně nelhal, ...pouze umně akcentoval jediné dva produkty, které USA momentálně vyváží - dluhy a válku, ...no a Evropa je takto zaonačeně "nabádána k nákupu".

(Petr Viktorýn)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře