Očekávání...

8. srpen 2016 | 21.43 |

Nejdůležitějším slovem v celé ekonomice je slovo "očekávání". Dokáže neuvěřitelná kouzla, je všemocné, v podstatě drží celou světovou ekonomiku nad vodou. "Očekávání" se stalo důležitým ekonomickým ukazatelem, který hýbe světovými trhy.
.
Sleduji tak různě zveřejňovaná data o trhu práce, v průmyslové výrobě, v zemědělství, soukromém sektoru atd. Jak krásně ta ekonomika šlape, jak je všechno olrájt, v podstatě se neděje nic krom toho, že míříme dál a dál ke světlým zítřkům. Na ukazateli "očekávání" je vše závislé a tedy je nutné ho nastavit vždy tak, aby byl horší a výsledná data lepší. Zkrátka, aby výsledek překonal očekávání a všichni se mohli plácat po rameni a slavit, jak jsou ty ekonomické výsledky perfektní.
.
V červnu jsem měla mzdu 15 tis.Kč, v červenci 10 tis.Kč. To je velmi výrazný pokles mzdy. Je to v podstatě megaprůser, který negativně zasáhne do mého rozpočtu. Pokud ale použiju ekonomický ukazatel "očekávání", tak bude všechno v poho a žádná tragedie se nebude konat. Když k údajům o porovnání mzdy v červnu a červenci vložím ještě "očekávání" - vezme to vše úplně jiný rozměr.
• červen 15 tis. Kč
• očekávání: 9 tis. Kč
• červenec: 10 tis. kč
Tímto jsem vše vyřešila, je to v naprostý pohodičce, haváj, krása, čekala jsem méně a mám VÍC! Ale realita je taková, že jsem v prdeli, páč mi chybí 5 tis. a velmi to zasáhne do hospodaření mé domácnosti.
.
A tímto způsobem, tj.manipulací a lží jsou nám servírována čísla z ekonomiky. Funguje to tak, že s pomocí ekonomického ukazatele očekávání, se výsledky jeví jako perfektní a na ministerstvech si rozdají statisícové odměny za vynikající práci. Kdo by se obtěžoval porovnávat výsledky uplynulého měsíce/období s tím současným. To je vyloučeno. Na první pohled by bylo viditelné, že teď je to horší, než minulý měsíc. Je nutné porovnávat výsledky minulého měsíce/období pouze s "očekáváním"
.
Když vidím čísla z CZ ekonomiky, tak to není zrovna ke slavení.
Např. stavební výroba červen -4,3%, červenec -12,7%. Průmyslová výroba červen 8,6%, červenec 3,9%. Letošní produkce v pozemním stavitelství byla proti loňskému červnu nižší o 9,6 %, v inženýrském o 18,3%.
.
Některé servery uvádí pouze údaje za dané období a ukazatel "očekávání". Ten je nastaven vždy tak, aby to ve výsledku vypadalo, že vše je v pohodě, tj. aby očekávání předčil. Krásně celou tu manipulaci s čísly ilustruje věta z jednoho ekonomického webu:

ČR: Průmyslová výroba v červenci meziročně stoupla o 3,9 % při očekávání +2,2 %. Ale sdělením, že v červnu vykazovala průmyslová výroba růst 8,6% a v červenci 3,9%, to už pak takové srovnání nabere zcela jiný rozměr. Výroba, o které se uvádí, že stoupla, ve skutečnosti klesla.
.
Stejně tak v minulém týdnu čísla z US ekonomiky jsou zcela tragická. Vzniklo výrazně méně pracovních míst ve výrobním sektoru, v soukromém sektoru i v sektoru mimo zemědělství oproti předchozímu měsíci. Neporovnává se předchozí období s následujícím tak, že pracovní místa klesají. Ale porovnává se výsledek a očekávání. A z druhé strany atlantiku hlásí: Tvorba pracovních míst v USA předčila "očekávání", Fed zřejmě zvýší sazby.!
.
Americký zahraniční obchod klesá, v reálných číslech vývoz s drobnými přestávkami klesá už přes rok. Průmyslová výroba taktéž ztrácí už několikátý měsíc po sobě, spolu s tím klesají i průmyslové objednávky. Čisté zisky zámořských firem klesají již pátý kvartál v řadě. Ale díky použití ekonomického ukazatele "očekávání" všici jásají a indexy na Wall Street letí nahoru.
.
Jedeme z kopce, v mnoha sektorech již několikátý měsíc v řadě. Ale i s tím si lze jednoduše poradit. Stačí použít onen kouzelný ekonomický ukazatel "očekávání" a svět je úžasný.
.
Očekáváme, že spadnem do jámy s hnojem po ramena. Ale skutečná data ukazují, že jsme tam spadli jen po pás. Hurá, je to lepší než se čekalo. V dalším období nastavíme ekonomický ukazatel očekávání pádu do hnoje po bradu. Výsledky ukážou, že tam spadneme po ramena. A opět hurá. Skutečná data ukazují, že jsme tam spadli jen po ramena. Není třeba porovnávat předchozí dvě období, protože by se zjistilo, že se boříme víc a víc do hnoje. Takže v dalším období nastavíme ekonomický ukazatel očekávání......tjádydádydáá...
.
Máte už také správně nastaveny všechny ukazatele očekávání ?
Hlavně si nezapomeňte před posledním nastavením začít držet klobouk.
Není totiž nic neodvratnějšího než chyba, když přijde její chvíle.. 

(Nikol Trojanová, FcB)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Očekávání... viktor malý 14. 09. 2016 - 21:28