Rytíři, princezny a feminismus

18. prosinec 2016 | 17.37 |

Dnešním rytířem je pro mne malý uličník, který chce objevovat svět, hraje si na Aragorna, s mečem v ruce seká hlavy drakům a pod stromečkem nervózně rozbaluje dárky, aby našel ten dárek v tvrdé krabici, ve které nejsou svetr ani ponožky, ale samostříl nebo autodráha. Až vyroste, bude silný, odvážný, rozumný a dominantní. Princezny – to jsou pro mě moje dcery. A sobecky doufám, že princeznami zůstanou navždycky. Jemné, citlivé, milující. Parádnice, které si hrají s panenkami a v dospělosti jako matky vychovávají děti. A občas se mnou vyrazí na kola nebo na koně.

Nic z toho ale neznamená, že nemohou existovat průniky těchto dvou odlišných světů. I chlap se musí umět postarat o děti a uvařit jim. Vím, o čem mluvím. Těch malých úžasných princezen mám doma hned pět. A jestli by mě potěšila dcera s mečem nebo pistolí v ruce? A kterého otce ne? Ale i když si některá z nich zkouší manželčiny šminky, je kouzelná.

A tak prosím ty genderové bojovníky a bojovnice: Nechte můj svět na pokoji. Nenuťte mým princeznám koho a jak mají mít rády. 
Tomáš Haas

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře