K Zemanovu vánočnímu projevu

29. prosinec 2016 | 17.27 |
› 

Na rozdíl od nadšeného občanstva se mně moc nelíbil projev prezidenta. Nasazuje na chudé, ale nenabízí žádné řešení. Spíše naopak. Nabádá k tomu, aby byli ještě chudší. Ti, o kterých mluví, se vyhýbají práci ze dvou důvodů. Za prvé proto, že jsou zadluženi a pokud půjdou pracovat, vše jim seberou Zemanovi kamarádi exekutoři. A ti lidé půjdou pod most.

A za druhé, každá mzda musí být zárukou slušné a důstojné životní úrovně. A to u nás prostě není.
O tom ale nemluvil, pan prezident, že ne?

Mluvil o tom jak vzkvétáme a o dobré náladě. Já ale vidím vzkvétat jen nadnárodní firmy, které čerpají z našich daní dotace, aby vzkvétaly ještě víc; kterým se odpouštějí daně, aby vzkvétaly víc, než víc; kterým zdarma vzděláváme zaměstnance, aby snad neměly nějaký výdaj a kterým platíme za to, že zde zaměstnávají cizince. Lidé žádnou dobrou náladu nemají a nevzkvétají. Průměrná životní úroveň je údaj, který neříká nic.

Vidím čím dál chudší důchodce, nemohoucí si koupit ani léky. Vidím nešťastné páry, které ani ze dvou výplat neuživí rodinu. Vidím nemocné bez zabezpečení a léků, s exekutory na krku. Vidím mladé lidi otročit 12 hodin denně v montovnách bez perspektivy. Vidím poslední české živnostníky, kteří pod tíhou byrokracie, pronásledování a neustálých změn v jejich neprospěch pokládají svou živnost. Vidím Ukrajince, Bulhary, Mongoly a další v tuzemských továrnách a službách jak udržují nízké mzdy, aby majitelé mohli vydírat Čechy. Vidím i pracovní agentury, jak zneužívají tyto cizince. A vidím jak jejich výdělky a zisky firem jdou pryč z republiky. To vidím já. A k tomu totálně bezprávní stát, zubožené samoživitele, přibývající bezdomovce, nejistotu, zlodějiny a strach.

Banky, lichváři, exekutoři, koncerny, politici, vysocí úředníci a neziskovky, ti jistě mají dobrou náladu. To jo. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře