Padla kosa na kámen

20. květen 2010 | 17.04 |
› 

V mediální záplavě záplav jsou poněkud upozaděny patálie, které, bohužel, ovlivní náš život daleko silněji, i když ne s takovou brutální bezprostředností jako přírodní katastrofy. Jedná se o průvodní jevy procesu, který je možno s trochou skepse (spíše smyslu pro realitu) nazvat pokračujícím krachem eurozóny.

Včerejší demonstrace v Athénách podobně jako dnešní v Bukurešti a budoucí v Lisabonu, Madridu, Dublinu a možná i v Praze (Rumunsko není v eurozóně ale zato už nějakou chvíli v EU), ukazují především na pozoruhodný jev, který lze nazvat jakousi symbolizací abstraktního zla, které poškozuje masy "nevinných a poctivě pracujících". Tímto symbolem jsou nenasytní kapitalisté, spekulanti, mezinárodní korporace, a bůhví co ještě.

Nikdo z politiků samozřejmě neřekne těmto "právem rozhořčeným masám", že se jedná o symbol zástupný, že na vině je všeobecná rozežranost a s ní související úpadek chuti k normální, otravné, každodenní práci, která velmi tvrdě ukazuje, jak těžké je jejím prostřednictvím získat jediné euro (korunu, dolar, lei, atd.).

Sociální dávky a různé jiné "bonusy", na který má "pracující nevinný lid" nárok, se pak odvozují od této skutečné práce skutečně pracujících lidí, jejichž kapacita už prostě nestačí na to, aby tuto "spravedlivě rozhořčenou masu" dále živila. Prostě konečně (doufejme!) padla kosa na kámen.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře