Spravedlivější řešení

18. březen 2017 | 10.19 |

Zaměstnavatelé by správně vůbec neměli za zaměstnance odvádět státu povinné odvody a vyúčtování mzdy a starat se o narovnání povinností se státem. Důsledkem toho je totiž to, že zaměstnanec vlastně netuší, kolik peněz je na jeho práci nebo na nákup jeho práce ve skutečnosti vynakládáno.

Do jisté míry se to pokoušela zveřejnit takzvaná superhrubá mzda, byť vím že její důvody byly trošku jiné. Nicméně zaměstnanec na pásce vidí nějaké velké číslo, které na něj bylo vynaloženo, a významně menší částku jako hrubou mzdu, která je mu ještě znova zaměstnavatelem sražena o daně (a tzv. pojistné). A ve finále už vůbec netuší, že z té dvakrát zdaněné částky ještě bude platit následně DPH a spotřební daně a domovní daně a silniční daně a dálniční známky a kolky (a nebudu to vypočítávat; všichni víme, kolik toho nakonec platíme, že).

Bylo by daleko férovější, kdyby zaměstnanec dostal na ruku přesně tu mzdu, za kterou se se zaměstnavatelem dohodl pracovat a měl by stejné povinnosti, jako má kterýkoliv živnostník, podnikatel či jiná osoba. Prostě vyhovět zákonu a odvést daně ze svého zisku a na vlastní náklady. Pokud si je umí spočítat, prima, ať odvede daň sám. Pokud to nedovede, ať si najde účetní kancelář nebo účetního, který mu to spočítá. A nechá si to samozřejmě na jeho náklady zaplatit.

Bylo by to daleko férovější!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Spravedlivější řešení milan2 20. 03. 2017 - 10:39
RE(2x): Spravedlivější řešení jezevec-mrzout 20. 03. 2017 - 10:56