C/P Tomáš Haas

15. duben 2017 | 08.13 |

Napsal mi pod jeden status pán, kterého jsem si vždy vážil. Napsal mi, že proti mně nic nemá, ale vadí mu že se kolem mě soustřeďují "rusofilové" a "Putinofilové". A že jich je tolik, že už nebude mé články a komentáře mých přátel číst. A končí: Nemám důvod nenávidět Rusy. Mám důvod nenávidět komunisty.

Odpověděl jsem mu pod statusem, ale uvědomuji si, že není sám, během posledních let jsem podobných oznámení dostal povícero a že si jejich zasilatelé odpověď zaslouží. A tak, po úpravě, tu odpověď zveřejňuji ještě jednou, pro všechny které to zajímá..
________________________________________

To je mi velmi líto, pane. Také proti Vám nic osobního nemám a vždy jsem si Vás vážil. Ale nerozumím Vám. Vy jste ustrnul někdy v době před třiceti lety a pletete si Rusko se Sovětským svazem a Putina s Brežněvem, ne-li kýmsi ještě starším. Člověk by řekl, že z konce SSSR a proměny Ruska bude mít člověk jako vy radost a bude Rusku na dlouhé cestě od komunismu k demokracii fandit.
Ale opak je pravdou.

Proč nevím. Říkáte, že nenávidíte komunisty - já komunismus též nemám rád. Můj otec prošel Jáchamovem, já jsem tady doma nemohl studovat a studoval jsem za oceánem, kde jsem se setkal a spřátelil s mnoha Rusy a Ukrajinci, historii, takže o historii komunismu a životě v komunistickém Rusku něco vím.

Vím například, že kromě možná Číňanů žádný národ nebojoval proti komunismu tak dlouho a tak těžce jako Rusové, Ukrajinci a další národy, ze kterých pak komunisté složili Sovětský svaz. Po letech občanské války a milionech obětí ten boj prohráli a pak museli čelit Stalinovým represím.
Pak strašné válce.

Ano, podlehli. Mám je za to nenávidět? Nenávidíte, jak říkáte ruské komunisty. Těch tam je zhruba stejný poměr, jako těch našich u nás, nebo jen o pár procent víc. Nedivme se, po osmdesáti a více letech vymývání mozků. Jsou opoziční stranou a nijak se nepodílí na ruské vládě. Dokonce ta tolika lidmi nenáviděná VKS(b), bolševická strana, byla v Rusku po rozpadu SSSR zakázána a komunisté si na zelené louce, na rozdíl od nás, museli založit stranu novou.

Já pane, Rusy nemohu nenávidět. Dokáži rozlišit mezi komunistou, ruským, nebo naším a Rusem, mezi sovětským okupantem a občanem země, která vznikla potom co se SSSR rozpadl. Asi je to osobní štěstí, ale ačkoliv jsem poznal mnoho Rusů, nikdy jsem se nesešel ani s jedním, kterého bych si nemohl vážit a se kterým bych nemohl navázat přátelství, které v některých případech trvá dodnes.

Určitě i mezi nimi jsou nevraživí a nenávistní jednotlivci. A já měl jen štěstí. Ale tak to je.

Nevím, jak můžeme očekávat, že čtvrt století po pádu komunismu se z Ruska stane "vyspělá západní demokracie" a ani nevím, jestli je to něco, co chtějí Rusové. Demokracie má mnoho odstínů, nemá jen jeden model a vyvíjela se po staletí. A to, že jsou ve všech ohledech nedemokratické a někdy jsou to otevřené diktatury, nám ani trochu nevadí dokonce u některých našich spojenců v NATO a zemí, které velmi silně podporujeme.

Jen u Ruska nám vadí, že není "vyspělou západní demokracií".

Nevím ani, co to slovní spojení znamená. Demokracie je jiná ve Velké británii, jiná v Německu, jiná u nás, jiná vŘecku, Holandsku či Italii, V každé zemi se přizpůsobila místním tradicím, místní kultuře, vznikla v místních historických souvislostech a podmínkách. A nejinak je tomu v Rusku. Bude vždy trochu odlišné, je to Rusko, není to Švýcarsko.

Respektuji Rusko a Rusy a přeji jim, aby vývoj jejich země pokračoval směrem k demokracii - kterou se ruskému občanu našim vztahem k Rusku, sankcemi a nepřátelským postojem ke všemu Ruskému, snažíme co nejvíc zdiskreditovat.

My asi opravdu nechceme demokratické Rusko.
Chceme nepřítele.

Ale já bych jejich nepřítelem být nechtěl.
Ano, historie mně učí. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře