Antikomunismus

8. listopad 2009 | 14.09 |

Demokracie je asi opravdu nejlepším systémem mezi špatnými, ale má slabinu: umožňuje zničit sama sebe. Komunistická partaj nikdy nebyla demokratická, ale pouze demokracii využívala ke svým záměrům, které v konečném důsledku znamenaly zánik demokracie samotné. To je dnes zřejmá věc. Přesto stále dokolečka vedeme debatu o komunismu jako ideologii, která by snad měla mít právo na jakousi rehabilitaci a množí se kritické hlasy odsuzující antikomunismus jako ideologii přežitou.

Primární chybou je považovat antikomunismus za ideologii. Může být součástí osobního nebo politického programu, ale určitě není ideologii. Není pozitivní a jak by také mohl být, je totiž hrůznou reflexí hrůzné doby. Komunismus je ideologie, ale antikomunismus není nic víc, než prostá, společensky sdílená zkušenost s ním. Množí se hlasy, že antikomunismus je smýšlení, které je třeba odvrhnout, protože brání v budování čehosi zdravého a lepšího, nutí nás dívat se zpět. Ale je možné odvrhnout zkušenost, zbavit se jí? Je to vůbec žádoucí?

Myslím že ne. Dvacet let je dlouhá doba a zřejmě přichází čas, kdy se začneme vymezovat ne proti komunismu, ale právě proti uplynulým dvou dekádám. Každá reflexe, pokud má být smysluplná, má přinést řešení, vizi a snad i pozitivní pohled na budoucnost. Já jenom doufám, že antikomunismus jako druh zkušenosti nás všechny uchrání od toho, abychom ještě jednou volali do toho hustého, mírně narudlého a děsivě temného lesa úplně nalevo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře