Perspektivní Čína

11. únor 2010 | 10.30 |

Hledáte práci? Tak zapomeňte na Evropu, tady už ji nenajdete, nebo jen velmi těžko.

Základem zdravé ekonomiky je existence takových výrob, které mají takovou efektivitu a výkonnost, že jsou jejich zaměstnanci schopni kupovat si vlastní výrobky. Ve výsledku tedy přijdete do země naučíte je něco vyrábět, oni si své výrobky kupují a ještě jsou schopni v ceně zaplatit vstupní investice včetně zisku. Tohle pochopil už H. Ford. Tohle pravidlo dnes v Evropě v řadě odvětví neplatí, proto se dováží z Číny a rostou dluhy. Příčinou je rozežraný stát, který svými náklady zatěžuje všechny, kteří něco užitečného dělají. Je to podobné, jako když je ve firmě 3x víc ouřadů než dělníků.

Dochází ke:

1) Stěhování investic - výstavba nových továren a příslušné infrastruktury vyvolává růst poptávky po práci a produktech v Číně, v Evropě je adekvátní výpadek (nedostatek investic) s důsledkem nižší poptávky. Proto roste nezaměstnanost a jsou prázdné výrobní haly a kanceláře.

2) Oslabování významu evropských výrob (útlum). Je výhodnější dodávat do USA z Číny než z Evropy. Důsledek růst nezaměstnanosti. Např. včera uveřejnila Škoda, že propustí 2000 lidí, v Číně neustále nabírají.

3) S novými investicemi jdou i nové technologie a roste kvalifikace pracovníků, nedělejte si ilize o ochraně know-how. Už dnes jsou v některých oborech čínské výrobky technologicky na vyšší úrovni než evropské (ty se však neprodávají na blbečky omílaných tržnicích). Takže budoucí ztráta konkurenceschopnosti i kvůli kvalitě.
 

Všichni vyrábějí v Číně a ti, co se ještě nestačili přestěhovat, krachují..

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře