Tahle zem není pro chytrý

26. říjen 2008 | 07.45 |

Parafráze názvu jednoho dobrého filmu jedním z mých dobrých kolegů. Důvody proč si to myslím.

Správa věcí veřejných se dostala do stádia, kdy nám vládnou nevzdělaní a nevychovaní lidé, kteří si voliče kupují populistickým a tím nejprimitivnějším podbízením se, v němž ti, co by chtěli vládnout s rozumem a odpovědností nemají nejmenší šanci.
Politici jsou voleni na základě inzerátů typu "Minule jsem nevolila a pak všechno zdražilo".
Více než polovina lidí si myslí, že by všechno mělo být zadarmo a politici je v tomto názoru rádi podporují. Lidé dávají přednost okamžité spotřebě před budoucností (i svých dětí) a jen splátky úroků z dluhu přesahují řádově rozpočty některých ministerstev.
Ti, kteří chápou, že pečení holubi skutečně nejsou zadarmo, nenajdou stranu (a to ani tzv. "pravicovou"), která by podobný názor byla ochotna a schopná prosadit a tak se dívají, jak se za doprovodu houslí a cinkotu skleniček jako na Titaniku loď potápí.
Poslanec Rath, kdysi horlivý zastánce poplatků ve zdravotnictví a člen ODS a nyní stejně horlivý odpůrce poplatků a člen ČSSD, vyhrál volby.
Lidé na mediální hru o marginálních 30 Kč přistoupí a rádi si nechají vysvětlit, že je to jejich naprosto klíčový problém a kvůli němu přijdou k volbám (současně každý Čech podle ČSÚ v průměru prokouří 500 Kč měsíčně).
Korupce nikomu nevadí - lidé volí i ty, kteří bezostyšně mluví o 1,5% provize z každé stavební zakázky do stranické pokladny (případ brněnské ODS).

Rozum a odpovědnost se nevyplácí: ti, kteří se chovají odpovědně a rozmyslem ke svému životu jsou na tom vždy mnohem hůře a někdy i 2x biti (nepojistím-li si dům, stát mi v případě povodní škodu zaplatí, pojistím-li si jej, stát mi nic nezaplatí a ještě z mých daní doplatí "pojistku" tomu neodpovědnému).
Je velice málo těch, kteří se ptají slovy Kennedyho: "Co mohu udělat pro Českou republiku?" a velice mnoho těch, kteří se s nataženou rukou ptají "Co udělá Česká republika pro mě?" a smějí se těm prvním.
(Zdroj)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře