Příčiny krize

8. leden 2009 | 14.30 |

Pracovní síla je také zboží. Když se dá ve stejné kvalitě koupit levněji jinde, každý rozumný člověk to udělá. Směna je něco za něco - to je zcela přirozené. Kupovat může jen ten, kdo něco prodá (třeba právě svoji práci).

Ve chvíli, kdy se toto poruší začíná problém. Místo pár promile lidí, kteří by zůstali bez všemožné sociální péče "státu" a možná by i trochu hladověli, teď budou statisíce těch, kteří svoji práci neprodají, protože je v zájmu solidarity krutě zdaněna. Dokud se ten kruh nerozetne, bude se to jen zhoršovat.

Vyřeší se to samo a pěkné to nebude. Někde zvítězí znovu socialistická revoluce a tím se kolaps oddálí zas o cca 40-50let. Někde se podaří nastolit diktaturu, která se na sociální systémy vykašle a nechá lidi žít svobodně za své.

Takže pokud to nakonec bude jako ve "vyspělém světě", musí to skončit jako u Forda, a dohodou se "státem". Ta dohoda by měla vypadat nějak takto: "Já svým lidem zaplatim tolik, aby si mé výrobky ještě mohli koupit a vy jim ukradnete, jen tak málo, aby si moje výrobky stále ještě koupit mohli.

Jinak se na to můžu vykašlat, vyhážu je na ulici a dávejte jim podporu. Já už to do penze, s tím co mám, nějak doklepu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře