Nevyhovující

8. duben 2009 | 22.06 |

Základní body volebního programu ODS pro volby do Poslanecké sněmovny 2006
- Nižší a spravedlivé daně ve výši patnáct procent pro každého. Nesplněno. O zdanění superhrubé mzdy ve volebním programu nikdo nehovořil, výsledek i při započítání odečitatelných položek překračuje dvacet procent.
- Jednodušší a přehledný daňový systém bez komplikovaných výjimek. Nesplněno.
- Zrušení nespravedlivých daní (darovací, dědické, z převodu nemovitostí, z kapitálových příjmů a z úroků). Splněno jen částečně.
- Zamezení dvojímu zdanění u právnických i fyzických osob. Splněno jen částečně.
- Snížení DPH z devatenácti na patnáct procent. Nesplněno. Navíc zvýšení snížené sazby z pěti na devět procent.
- Jedno místo pro výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění. Splněno, avšak zatím nerealizováno.
- Roční daňové prázdniny pro podnikatele. Nesplněno.
- Soudní řízení se zkrátí na půl roku. Nesplněno.
- Daňové přiznání občana se vejde na jednostránkový tiskopis. Nesplněno.
- Na potraviny bude DPH nula procent. Nesplněno.
- Hospodářský růst doprovázený snižující se nezaměstnaností. Nesplněno.
- Vyrovnané veřejné rozpočty do sedmi let po zavedení našich reforem. Nebyla možnost splnit.
- Zrušení zbytečných byrokratických předpisů, jako je minimální daň či zákaz práce na dohodu. Splněno.
- Do roku 2010 druhé spojení mezi Čechami a Moravou, tedy postavení rychlostní silnice R35 mezi Hradcem Králové a Mohelnicí. Nesplněno.
Pramen: ODS, vyhodnocení týdeník EURO

ODS ze svého programu neuskutečnila po rozhádání ekonomického experta strany Vlastimila Tlustého a šéfa kabinetu Mirka Topolánka prakticky vůbec nic. Sám Topolánek dokonce nejednou řekl, že projektu Modrá šance, s nímž ODS vyhrála volby, nikdy nevěřil. Jenže bez komplexního návrhu ekonomických reforem, založených na rovné dani a odstranění byrokracie, nezbylo v kuchyni ODS prakticky nic. Iniciativy ve vzniklém vakuu se tedy chopil ministr financí Miroslav Kalousek, který i přes skandály svého stranického šéfa Jiřího Čunka dosáhl takřka stoprocentního naplnění ekonomického programu strany. Na nedávném sjezdu KDU-ČSL to bezelstně přiznal i sám Topolánek. Daně z příjmu právnických osob, daně z příjmu fyzických osob, snížená daňová sazba (rána do vazu Modré šance), spoluúčast ve zdravotnictví, a zejména vyrovnání státu s církvemi - ve všem je KDU blíže a ve většině bodů stoprocentně dosáhla svých cílů. Respektive dosáhl jich ministr Kalousek.
Zelení dosáhli své ekologické daně. Zdálo by se, že tedy strany na program dbají a snaží se jej plnit. Avšak je třeba si uvědomit, že například v případě ODS je aktuálním volebním programem dokument o více než sto bodech. Výše zmíněný jeden kompletní a pár očesaných zásadních prvků, které se za více než polovinu volebního období podařilo protlačit sněmovnou, je jen drobnou částí celku. Podobně je to v případě lidovců i zelených.

Největší balík ekonomických reforem v podobě Topolánkova Batohu byl také víceméně optickým tuningem systému. Firemní daně se sice snížily, v řadě případů ale vzrostl základ daně. Do toho naběhla ekologická daň, takže ve výsledku se pro právnické osoby moc nemění. Zavedení stropu pro sociální a zdravotní pojištění se týká tří procent nejbohatších obyvatel státu, takže pro zemi jako takovou je přínos diskutabilní.
Úlevou pro některé firmy znamená osvobození od daní z dividend vyplácených dceřinými společnostmi mimo země Evropské unie, či možnost odepisovat neprodané zásoby. Naopak, pravidla nízké kapitalizace znepříjemnila život developerům a leasingovým společnostem, na něž dopadlo i prodloužení odpisů ze tří na pět let. Stejně tak je pro podnikatele omezující úrokový strop pro zápočet ceny úvěru do nákladů.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře