Progresívní zdanění

7. červen 2009 | 11.17 |
› 

1. Ti, kteří vydělávají více, platí na daních státu více i v případě, že máme rovnou daň. Při sazbě například 20% daně z příjmu zaplatí ten, kdo vydělá 200 000 Kč za rok státu 40 000 Kč. Ten kdo vydělá za rok 1 000 000 Kč zaplatí při stejné (neprogresivní) sazbě za rok státu 200 000 Kč. Bohatí tedy platí i při neprogresivním zdanění více než chudí. A výnos těchto daní nakonec v převážné míře směřuje k chudším vrstvám. Taková míra solidarity je dostatečná.

2. Čím více budeme podporovat ve společnosti přerozdělování, tím méně se bude lidem vyplácet pracovat a podnikat. Stále více a více lidí bude spoléhat na SOLIDARITU a nebude se snažit nic produkovat. Čím je větší přerozdělování, tím více je lidí, kteří předstírají, že se o sebe nemohou postarat. Toto neodpovědné chování těžce dopadá na odpovědné občany, kteří těžce pracují a musí ze svých vysokých daních platit sociálně nepřizpůsobivé osoby. Dříve se jim říkalo flákači.

3. Na progresivním zdanění není nic spravedlivého. Je to politika závisti a parazitování na cizím úspěchu. Ten, kdo se snažil a vydělal, bude muset odevzdat státu pořádný ranec. A čím budete úspěšnější, tím větší a větší ten ranec bude. Mnozí úspěšní tuto státem organizovanou šikanu vyřeší tím, že prostě odejdou jinam do daňově přívětivějšího státu. Na odchodu schopných a podnikavých lidí proděláme my všichni, kteří zde zůstaneme.

4. Konečně asi nejpodstatnější argument proti progresivnímu zdanění spočívá v tom, že stejně výběr daní nezvýší a když, tak pouze o málo. Osoby i firmy už mají dnes tolik možností, jak se hrozbě progresivního zdanění vyhnout, že skutečně nové peníze do státní kasy toto opatření stejně nepřinese.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Progresívní zdanění paroubek 07. 06. 2009 - 12:15