když politik nemyslí, zaplatí to občané.

6. červen 2009 | 21.54 |

Bez rozdílu toho, kdo nám vládne, bez rozdílu toho, kdo hlásá potřebu vyrovnaných rozpočtů, vždy se najdou důvody, proč to nejde. V období útlumu to nešlo. Přišlo období růstu a zase to nešlo. Každý rok se dluh jen a jen prohlubuje. Každý rok si musí náš stát půjčit další desítky a stovky miliard, aby jimi zaplatil nově vytvořenou díru a uhradil úroky za předchozí období. Jen ty už budou za chvíli na hranici 100mld ročně.

A pak si přečtu, jak Nejvyšší kontrolní úřad, který zjevně hned tak někdo nekontroloval (asi proto, že je přece nejvyšší a má dohlížet na ostatní), kupuje umělecká díla. A jak po letech, kdy kilometr našich dálnic je ze záhadných důvodů pomalu nejdražší na světě, zjišťují politici, že to jde i levněji. Jak úřady, o jejichž smysluplnosti se dá přinejmenším pochybovat, vytvářejí nesmyslné drahé studie, jejichž závěrem je zpravidla informace ve stylu "černá je opravdu černá" (viz například Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, který pro spřátelenou vládu Maroka po letech zkoumání zjistil, že marocká poušť není pro myslivost vhodná), a že "při dešti prší skutečně shora dolů a ne naopak".

Čtu dál a zjistím, že tento stát vydává cca 12mld ročně na děti v ústavech, zatímco pěstouni a náhradní rodiče čekají na děti a ty zase na ně. Zjišťuji, že drahé kampaně typu "Nemyslíš, zaplatíš" se umísťují na billboardy podél silnic. Zřejmě aby odpoutaly pozornost řidiče od řízení. Že za další stamiliony, v době obchodu bez hranic a neférových dotací v EU, nabádáme naše lidi, aby jedli české ryby a jedli jídlo z naší produkce. Za desítky milionů avizujeme, jak to Evropě osladíme, abychom si pak za další miliony, které nás to bude všechny stát, svrhli vládu a v době hospodářské krize si dovolili ten luxus v podobě předčasných voleb.

Že miliardy věnujeme na tisíce studií a do neefektivních opatření na to, abychom zjistili a zmapovali jak a proč žijí nepřizpůsobiví občané. Abychom nakonec zjistili známou pravdu, že optimální řešení prostě neexistuje. Že jsme vždy po takové studii opět na začátku... Snaží se o to vlády celé Evropy již celá desetiletí a bez výsledku.

Vytváříme zcela uměle nová ministerstva a jejich ukrutně drahou administrativu jen proto, abychom vyšli při koaličních jednáních vstříc politickému partnerovi, jelikož se mu zdá, že nemá ve vládě dostatečné početní zastoupení a ostatní ministerstva jsou již obsazená. Vytváříme komise a armády nových úředníků, dohlížejících na to, jestli žijeme podle jízdního řádu a jimi vytvořených tabulek.

Rveme desítky miliard do investičních pobídek, aby nám investoři za čas, po uplynutí sjednaných lhůt, zmizeli za novou pobídkou jinam. Nakonec si přečtu, že Eduard Janota, otec všech rozpočtů naší země za léta zpět, označí skladbu rozpočtu delší dobu za špatnou, ale že se nějak pozapomnělo v době růstu na jeho změnu.

Politik nemyslí. A ty daňový poplatníku plať a plač...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: když politik nemyslí, zaplatí to občané. coro 06. 06. 2009 - 23:14