Bojujte proti krizi až do úplného ožebračení

12. srpen 2009 | 08.03 |

Současná situace, kterou nazýváme recese, se vyznačuje několika charakteristickými znaky:

1) Zadlužení obyvatelstva je rekordní. Kdekdo si vzal hypotéku, v horším případě spotřební úvěr na kdejakou hloupost, včetně takových absurdit jako úvěr na dovolenou. Stále vyšší procento lidí přestává tyto úvěry splácet, protože už na to nemají.

2) I stále více firem má podobné problémy. Velmi ilustrativním případem je slovenská Sky Europe, jejíž "obchodní model" byl od začátku postaven na úvěrech. Protože firma měla na začátku mizivý vlastní kapitál, topí se v dluzích, neplatí a dokonce se prý neštítí okrádat ani některé své zákazníky, což je jinak pro každý normální podnik sebevražda.

Vidíme naprosto zřetelně, že vyjídání zásob (vždyť co jiného je neustálá spotřeba na dluh) nás přivedlo až ke krizi. Jen navždy nepoučitelní Keynesiánci stále blábolí cosi o "podpoře ekonomiky posílením spotřeby" (nebo taky "poptávky"). Přeložíme-li tento nesmysl do češtiny, radí nám "jestliže jste si dosud žili nad poměry, musíte to vyřešit tak, že si budete žít ještě více nad poměry; jestliže jste se zadlužili, zadlužte se ještě víc, i když už teď nemáte z čeho splácet".

Celkem logicky se nabízí vysvětlení, politik by řekl "recept na krizi": přestaňte utrácet, splaťte nejprve vše, co jste si půjčili, pokud si chcete pořídit něco nákladného, začněte spořit místo půjčování. Je to prosté a logické. Po nějakém čase se dluhy splatí, v bankách se naakumulují prostředky potřebné na další investice. V mezidobí samozřejmě zaniknou firmy, jejichž činnost se vezla na vlně bezhlavé spotřeby. Ale to nevadí, protože jejich fungování je právě jednou z vedlejších příčin krize (tou hlavní je "nadprodukce" úvěrů). Šanci dostanou jiní, kteří poskytují potřebnější produkty nebo služby. Propuštění zaměstnanci si něco najdou – činnosti, na které dříve "nebyly peníze" (protože ty se utrácely za hlouposti). Práce je vždycky víc, než kolik se jí stihne udělat. To ví každý seriozní zahrádkář.

Vžijte se do následující situace: od všech svých sousedů jste si povypůjčovali mouku, rýži, olej, kečup, čokoládu i pytlíky do vysavače. Prostě kde-co. Dělali jste to dlouho, sousedům už dochází trpělivost a hlásí se o své pohledávky. Je tu krize. Vy si nemůžete vypůjčit další jídlo, zásoby vašich sousedů se ztenčily o potraviny, které vám lehkovážně poskytli. Ve špajzu jste si usyslili poslední kilo rýže, několik konzerv rybiček, láhev kečupu a dva kompoty. Do vaší ulice přichází rovnou z letiště "renomovaný zahraniční odborník", "profesor ekonomie" J.Š. a volá: "Občané! Bojujte proti krizi! Zvyšte svou spotřebu!" Kontrolní otázka pro bystré studenty: jak se ve špajzech projeví uplatnění rady profesora J.Š.?

(Zdroj)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře