Pohádky ovčí babičky

6. únor 2010 | 20.43 |

Byl jednou jeden bača. Nebyl jako ti ostatní hloupí bačové, třeba Ondra nebo Jura. Byl dokonce i několikrát na zámku, kde v panské službě otevíral a zavíral dveře samotnému knížetipánu.. Tam se naučil, že salašnictví není takový problém, a že se z toho dá i pěkně žít.

A tak se rozhodl pořídit si vlastní stádo. Zrovna se tenkrát psalo v novinách, jak je bůček škodlivý ( a navíc z dovozu) a poptávka po skopovém byla enormní. A tak dát stádo dohromady nebyl žádný problém. Potíže nastaly, až někteří berani vyrostli a začali trkat..

Bača nebyl popravdě žádný hrdina, ani pořádný chlap, který ví, že se musí beranovi ukázat síla. Byl však všímavý a věděl, že na zámku se nepříjemné řeší tak, že se přes písaře ke knížeti nic nedostane.

I tak postavil ohradu a vzpouzející se berany vyhnal za ni. Uvnitř zůstali jen ovečky, beránci a jehňátka. Nastala idylka téměř bukolická. Ovečky, jehňátka a beránci se pásli, bača žvýkal trávu a vše bylo fajn. Jen občas některý beran ( hodný toho jména) trkal do ohrady a sem tam zbloudilá ovce berana a ohradu přeskočila. Pak si ještě bača pořídil ovčáckého psa. Každý ví, že psi jsou podobní svým pánům. I tento pejsek byl bojácný a na berany štěkal raději za ohradou, vědom si toho, že ho páníček pochválí.

Jehňata dorůstala, ovce furt chtěly berany a trávy ve vnitřní ohradě ubývalo. Bylo třeba změnit pašu. Bača si tedy pravil: " Na podzim něco zabiju a zbytek rozpustím do hor."

V té samé době si řekli někteří vzrostlí berani: " Tož tady nebudeme. Vezmeme ovce a jdeme hledat jiného baču." Sebrali se a odešli za devatero řek a devatero hor. Bača zůstal sám se psem a jehňátky. Pravil beránkům: "To je dobře, že berani odešli, jen tu békali a teď je pastvina jen pro nás. Furt nás strašili, že jen oni nás ochrání před vlky, ale kdo by se vlka bál." Mladí beránci šťastně tleskali. Byl krásný slunečný podzimní den a paší bylo spousta.

Pak přišel večer a když zahoukala sova ( Kalous ušatý), začali se spouštět vlci z Černých kopců. Všichni beránci a jehňátka byli sežráni a zachránil se jen bača a jeho pes, kteří začali včas s vlky výt.

A jak by řekla paní Bohdalová: "Zazvonil zvonec a Svobodným je konec."
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře