Děkuji vám, soudruzi!

31. srpen 2009 | 15.06 |

Jak nám sdělil tiskový mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR, o konci klasických žárovek se rozhodovalo demokraticky a transparentně: nejprve vedoucí představitelé členských států (včetně Mirka Topolánka) na zasedání Evropské rady v březnu 2007 vyzvali Evropskou komisi k "urychlenému předložení návrhů, aby bylo možno přijmout požadavky na zvýšenou energetickou účinnost kancelářského a pouličního osvětlení do roku 2008 a žárovek a jiných forem osvětlení do roku 2009".
Ministři pro energetiku (včetně zástupce českého ministerstva průmyslu a obchodu) výslovně vyzvali Evropskou komisi, aby "předložila v roce 2008 návrh nařízení, kterým bude zahájen proces postupného stahování klasických žárovek".
O konkrétní podobě legislativy pak jednali zástupci všech členských států v tzv. Regulačním výboru pro ekodesign, v němž bylo Česko zastoupeno členem Státní energetické inspekce.
A konečné slovo měli k návrhu zástupci jednotlivých států v Radě EU a poslanci Evropského parlamentu, přičemž ani jedna z těchto institucí neměla k návrhu připomínky.
Takže vsjo jásno: za tu neskutečnou ptákovinu mohou z české strany Mirek Topolánek, nejmenovný zástupce českého ministerstva průmyslu, nejmenovaný člen Státní energetické inspekce a čeští zástupci v Radě EU a poslanci europarlamentu.
Děkuji Vám, soudruzi!

P.S. Podle neověřených zdrojů se už ve vietnamských obchodech objevily 100 Wattové žárovky s nápisem 80 W + 25% gratis...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře