Sláva ekologii!

21. srpen 2011 | 06.45 |
› 

Desetiletá studie poměru mezihektarových výnosů ekologického ku běžnému zemědělství u pšenice ukázala průměrný výnos 5,1 t/ha u ekologického a 8,3 t/ha běžného. Tedy ekologické dá na hektar 61,5 % výnosu.

V srpnu 2009 ekologicky hospodařilo v České republice 2 586 ekofarem na výměře 391 965 ha. Podle výše uvedeného faktoru pro pšenici odpovídající sklizeň by byla dosažena na 241 tisíci ha běžného zemědělství. Rozdíl odpovídající produkci 150 tisíc ha !!!! musel být tudíž řešen na úkor jiných zemí. Dotace ekologickému zemědělství při hospodaření na orné půdě je 155 eur/ha. To je přes 60 milionů eur (skoro půl druhé miliardy Kč) pro české ekofarmy. Odkud se tyto peníze berou? Že by je mezi sebou vybírali Zelení?

Zelená politika brusele jde ale dál. Odkud se vezme 20% biopaliv? Co způsobuje v rozvojovém světě zvýšená poptávka a dotované ceny bioetanolu z cukrové třtiny a bionafty z palmového oleje bylo několikrát dokumentováno. Na bionaftu "uvědoměle" přispíváme dotacemi. Viděli jsme někdy seriózní kalkulaci kolik nafty a energie spotřebuje pěstování řepky a výroba MEŘO a jakou to zanechává uhlíkovou stopu? Kolik zemědělské půdy zabírají solární panely, na které také z vůle našich zástupců v parlamentě přispíváme vyšší cenou elektřiny? 

Cožpak nás historie nepoučila, že každý fanatismus je pro lidstvo škodlivý, ať je černý, hnědý, rudý nebo zelený?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře