Sociální stát

7. leden 2010 | 20.25 |

Sociální stát nevytváří žádnou koupěschopnou poptávku navíc. Prostředky vložené do sociálního státu by stejně utratil někdo jiný. Sociální stát pouze mění strukturu té poptávky, žádné nové prostředky na trh nevnáší, je to jen přerozdělení. Směšování investic do vědy a vzdělání se sociálními výdaji považuji za velice nerozumné.  Omezování investiční aktivity způsobuje zcela jednoznačně, je to zcela rozhodující příčina stěhování výroby z Evropy.

Pokud někdo nakupuje za peníze, které byly odebrány někomu jinému, nemůže celkovou poptávku zvýšit. Kdyby ty peníze nebyly jejich původním vlastníkům odebrány, také by je utratili. Samozřejmě za něco jiného, nebo by je někomu půjčili a ten by je utratil. Když budu rozbíjet okna, vzroste poptávka po oknech. Ve skutečnosti však klesne poptávka po jiných produktech. Celková poptávka se nezmění, pouze klesne užitek (zmařené hodnoty v těch rozbitých oknech). Ostatně stejně funguje i šrotovné (od jeho zavedení považuji politiky za totální ekonomické analfabety). Sociální přerozdělování tedy poptávku pouze restrukturalizuje, bohužel pro vyspělou ekonomiku nevýhodně. Roste poptávka po levném a nekvalitním zboží na úkor toho dražšího. Takže ano podnikatel investuje v Číně, aby tam vyrobil laciné oblečení pro sociálně slabé v ČR.

V Číně se loni prodalo nejvíce aut na světě, prodeje tam rekordně rostou. Ta auta si kupují lidé, kteří bohatnou na prodeji laciných výrobků, které prodávají v Evropě a USA. Takže se ta spotřeba restrukturalizovala globálně. Ony ty sociální dávky stejně skončí v Číně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře