Další ústupky ručníkářům.

31. prosinec 2009 | 02.15 |

Muslimské komunity ve Švédsku, Německu a Belgii nezávisle na sobě zažádaly o povolení hlásat veřejně zpěv muezzina z reproduktorů do volného prostranství. Prosinec je tak ve znamení precedentní události a to hned ve třech evropských zemích najednou.

Fittja, Švédsko:
Mešita ve švédské Fittja chce zavést venkovní zpěv muezzina při modlitbách. Je to vůbec poprvé, kdy ve Švédsku islámské sdružení žádá o toto povolení. Dnes zatím muezzin vyvolává modlitbu uvnitř mešity, ale v budoucnu ji bude hlásat z minaretu.

Mešita ve Fittja je jednou z několika mešit v oblasti Stockholmu. Během poledne ji navštěvuje okolo 30 lidí, ale na páteční modlitbu jich přichází až 1000. Zákaz minaretů přitáhl pozornost veřejnosti i ve Švédsku: Deník SVT provedl vlastní veřejného průzkum mínění v oblasti Stockholmu s otázkou: Zakázali byste stavbu minaretů? Z oslovených respondentů by 51% stavbu minaretů povolilo, 23% by ji zakázalo a 25 % neví.

Hamburg, Německo:
2. prosince oznámila stejný plán muslimská modlitebna v Hamburku, Sankt Georg. Starosta města je ale proti.
Zelené a bílé minarety mešity na St. Georg se směle tyčí k nebi. Budovu mešity obklopují kancelářské budovy a turecké obchody. Muslimové ale tvrdí: Chápete to špatně, to není symbol převahy, to jsou kostelní věže.

Beringen, Belgie:
Mešita Fatih nastínila městu záměr rozmístit reproduktory po minaretech tak, aby zpěv muezzina byl slyšet do všech okolních ulic. 15.prosince je v belgickém městě Beringen podána žádost, ve které muslimové požadují hlásat veřejně modlitby z reproduktorů na minaretu.

Zástupce mešity Yilmaz Centurk potvrdil, že žádost již byla na městě podána. Radní města Beringen – pan Selahattin Koçak řekl: Doufám, že rozhodnutí padne již tento týden. Podpořil je rovněž Jozef De Witte, předseda Centra pro rovnost příležitostí a boje proti rasismu, který řekl: "Hlas kostelních zvonů a volání muezzina z mešity je totéž. Doufám, že volání muezzina radnice nezakáže. Zákaz muezzina by totiž znamenal omezování našich svobod."

Jiní radní ale nadšení nesdílejí: Radní Jan Vanhamel odbyl zprávu se slovy: "Muslimská komunita jen hledá senzaci a jen zkouší, jak budou politici reagovat."
Jeho kolega, Berta Schoofse se k záměru staví velmi negativně a záměr muslimů hlásat zpěv muezzina do ulic z reproduktorů označil za projev radikalizace. "Pokud chce turecká komunita projevovat svou víru tímto způsobem, ještě více se izolují. Je to provokace a pokud jim to město povolí, tak jim to vrátím požadavkem na demolici minaretů."

Islamisté už se cítí dostatečně silní v kramflecích. Zapomínají, že jsou našimi HOSTY a že by se podle toho měli chovat. A že pokud se jim u nás nelíbí, mohou se pořád vrátit domů!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře