"Sociální stát"

1. červenec 2013 | 09.56 |

Do cca 80tých let minulého století hospodařili bývalé státy EHS víceméně s vyrovnanými rozpočty - přitom podíl státních výdajů na HDP byl někde mezi 30-35%. Od 80tých let se začal budovat nový "moderní" robustní sociální systém postavený nikoliv na zásluhách, ale na potřebách - jeho nejzvrhlejším projevem je tzv. Evropská charta sociálních práv.

Výsledky se dostavily záhy - podíl státních výdajů na HDP se zvýšil na dnešních 45%, státní dluh zemí EU je dnes průměrných 85-90%, práce podražila natolik, že velká část smysluplných (rozuměno výrobních aktivit) odplynula mimo EU. Nikomu nepřišlo divné, že ekonomiky jsou z 80% založeny na příjmech ze služeb - tam se totiž virtuální hra s čísly tolik neprojeví a lze vykazovat úžasná čísla i když skutečnost je mizerná.

Přímým důsledkem tohoto "blahobytu na dluh" je současná krize způsobená utrácením neexistujících peněz. Na tvorbě HDP se v ČR podílí ani ne 1/3 obyvatel - zbytek tvoří děti a lidé, co jsou nějakou formou na výplatní pásce státu (přičemž "výplata od státu" je stejně štědrá, jako výplata za odvedenou práci).

Tak čemu se divíme? Vždyť jen "sociálně vyloučených" tu máme přes 300 tisíc (nejde jen o "cikány") - z toho cca 100- 150 tisíc v produktivním věku, dále tu máme cca 100 tisíc "neziskovkářů", kteří "začleňují sociálně vyloučené" - jen tyto dvě skupinky obyvatel představují cca 10% lidí v produktivním věku, kteří žijí v relativně solidním, někdy až moc, sociálním standardu na který se jim musí poskládat pracující.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře