Jaká je praxe exekucí v České republice?

8. září 2013 | 23.05 |

Exekutor je podnikatel, který vykonává rozsudek státního soudu. Provátní výdělečný subjekt, který vydělává tím způsobem, že navýší dluh dlužníkovi o svůj podnikatelský zisk.

Exekutor může v jednom případě provádět exekuci všemi způsoby naráz. Jak to vypadá v praxi?

V jediném dni zjistíte, například v den výplaty v práci, že máte exekuci na plat. Nečekali jste to, tedy je vám jasné, že budete mít výplatu buď zcela minimální, nebo žádnou, pokud se váš zaměstnavatel exekutora oprávněně bojí a pošle mu celou vaši výplatu. Napadne vás, že nebudete mít na nájem a energie, kabelovku a internet, pojistku, splátku úvěru. Tak se obrátíte na banku – ta vám však sdělí, že na účtu máte tu samou exekuci. Takže nemáte ani výplatu, ani peníze na účtu. Odpoledne se u vás může ještě zastavit exekutor a sebere vám hotovost, pokud nějakou máte a na argument o nezabavitelném existenčním minimu vám sdělí, že jistě máte někde nějaké peníze. Poté vám zabaví spotřební elektroniku a nábytek. Jste bez ledničky, pračky, televize, DVD, mobilu, počítače...

Příští měsíc se to opakuje. V tu dobu dlužíte z předešlého měsíce díky exekuci první měsíční nájem a splátky. Tak to už máme 2 nájmy a 2 splátky úvěrů, platby kabelovky atd. Zjistíte z doporučeného dopisu teprve poté, že se jedná o dluh, ve výši 15 000 Kč. K tomu ale přibyly odměny advokáta žalobce, soudní poplatky, nebo odměna rozhodce, odměna exekutora a tak zvané náklady exekutora a sankční úroky a běžné úroky.

Celková výše vymáhané částky v exekuci je tedy cca 48 000 Kč.

Důsledek je, že máte dva měsíce dluh na nájmu, na energiích a na ostatních pravidelných platbách a máte málo, nebo žádné peníze na jídlo, ale současně nemáte už mobil, počítač, televizi, nábytek. Mezitím se někde probere druhý exekutor a zahájí na vás také exekuci. Vy tedy nemáte na nájem třetí měsíc, totéž na mobil (který vám zabavili, ale musíte platit paušál) a operátor vám blokne služby. Dostanete upomínky od pojiš´tovny, energetiky, plynárny, kabelovky a ta vám zastaví příjem televize, kterou stejně nemáte a internetu, ke kterému nemáte počítač, protože vám ho zabavil předešlý exekutor.

A to je vše. Nezaplacené částky, které vám vznikly jsou příčinou vzniku dalších nejméně 5 exekucí.

Dlužíte za 3 až 6 měsíců všechno. Máte výpověď z bytu, 0 Kč v hotovosti a v práci vám šéf sdělí, že máte další exekuce a že to tak dál nejde, protože bez peněz nebudete podávat výkony a tudíž máte výpověď. Poslední výplatu vám zabaví další exekutor.

V ten okamžik vám někdo poradí: ”to je jednoduché – sepiš všechny dluhy, dej si žádost o insolvenci a 5 let bideš žít z minima, jé a máš to!” 5 let ze 7 000 Kč. Kdo vám dá práci? Budete v té práci mít na svačinu? Budete mít večer na večeři a ráno na snídani? Budete mít na jízdenku? Že jezdíte na černo? Další exekuce! I vy hajzlíku! Vy neplatiči! 7 exekucí, co jste to za člověka?!?!?!?!?!?

Váš celkový dluh ze 7 exekucí je už přes 300 000 Kč a denně roste o 0,02%!

Nemůžete jít do práce. Nemůžete si nic koupit. Nemáte na advokáta. Na poštu a známku. Cha-chááá, to je legrace! "Prej máš 8 exekucí, jseš blbej (blbá?) však počkej, oni tě exekutoři dostanou, ty hajzle!”

Uplynulo 9 měsíců a máte už 8 exekucí, dlužíte přes 300 000 Kč a dluh denně roste a nikdo vás nechce zaměstnat – pokud se na ČSSZ objeví, že jste zaměstnán, sesype se na vás 8 exekucí. Po měsíci a půl práce dostanete 7 000 Kč. Co si koupíte? Copak vám asi poradí někdo známý? "Tak běž někam dělat vole a dostaneš minimum, ale umaže se ti dluh! Vem si dvě práce, nebo tři! Makej!” ještě že máš kamarády, jinak by jsi byl(a) v prdeli, že?

Kolik je 7000 Kč děleno 30 dny? Moment. Jo von se platí nájem, že? Eh, to nějak nevychází. Kolik že je to let? 5 let? Aha. No tak co, 5 roků jíst rohlíky. Uskromníte se a bude!

A co z toho má banka? Nic. Už nemůžete nikdy být klientem banky a banka tak přišla o klienta se stálým přísunem plateb na účet. A co z toho má váš domácí, holič, kabelovka, hospody, kina, cestovky, obchody s oděvy a botama, co z vás má živnostník? Nic! Nemáte na to.

A konečně – co z toho má věřitel?

"No exekutor mi napsal, že ten hajzl má 8 exekucí a dluží celkem 400 000 korun a že nemám šanci.”

Takže kdo z toho vlastně co má?


A to je konec. nebo myslíte, že to má řešení?
Co třeba zkusit vymáhat dluhy naprosto stejně jako v Německu, Švédsku, Británii, Rakousku? Státní exekutorský úřad. Náklady exekutora jsou jen skutečné. Nesčítají se u vice dluhů. Exekuci lze provádět je jedním způsobem. Musí vám zůstat nezabavitelné existenční minimum. Exekuce nesmí zavinit váš ekonomický pád. Jak jednoduché.

Co myslíte, napadne to I české budoucí poslance? 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jaká je praxe exekucí v České republice? márinka 14. 09. 2013 - 20:48
RE: Jaká je praxe exekucí v České republice? eva 07. 10. 2013 - 19:23
RE(2x): Jaká je praxe exekucí v České republice? valach-ostrawski 07. 10. 2013 - 20:12