Nepokoje v Polsku.

16. září 2013 | 01.03 |

Desetitisíce odborářů z celého Polska ve Varšavě demonstrovaly proti sociální a hospodářské politice liberálně-konzervativní vlády premiéra Donalda Tuska. Podle policejních údajů se kolem poledne k protestu v centru metropole sešlo na 60.000 lidí. Mnoho demonstrantů provolávalo požadavek "Je čas na generální stávku", další zapalovali dýmovnice a světlice. Skupiny protestujících pak vyzývaly z tlampačů k mocenské změně v Polsku.

"Žádáme rezignaci Donalda Tuska. Je to jediný způsob, jak v Polsku změnit sociální politiku," prohlásil mluvčí odborového svazu Solidarita Marek Lewandowski.

"Chceme odchod do důchodu ve věku 65 let, ne v 67 letech, jak předpokládá vládní reforma. Chceme lepší sociální politiku a také záruky ohledně platů," dodal. Zaměstnancům se nelíbí ani volnější pravidla pro pracovní dobu.

Stovky aut s demonstranty podle agentury AFP již od rozbřesku proudily směrem k Varšavě ze všech polských regionů, především pak z jihu ze Slezska, které je centrem těžebního a hutního průmyslu. Hodně lidí se čekalo také ze severopolského Gdaňsku, který je baštou hnutí Solidarita a sídlem polských loděnic.

Odboráři od vlády žádají větší podporu polského průmyslu, který se jen obtížně vzpamatovává z loňského výrazně slabšího růstu. Požadují zvýšení státních výdajů na sociální zabezpečení a zdravotní péči a vyzývají Tuskův kabinet, aby ustoupil od plánu zvýšení důchodového věku na 67 let z dřívějších 60 let u žen a 65 let u mužů.

Míra ekonomické svobody je v Polsku nízká

Polsko jako jediná země EU prochází evropskou hospodářskou krizí od roku 2008 za stálého růstu hospodářství. Nicméně dynamika růstu polského hospodářství měla v roce 2012, zejména v jeho druhé polovině, klesající tendenci. Současný hospodářský systém v Polsku je charakterizován stále ještě velkým podílem státního sektoru (největším v EU) a velkou náchylností k regulování ekonomiky vládou, informuje mzv.cz.

Míra ekonomické svobody v porovnání s ostatními státy EU je relativně nízká, ale postupně se zlepšuje. Podle aktuálního indexu ekonomické svobody Heritage Foundation z roku 2012 je Polsko na stobodové stupnici s 64,2 bodů na 64. místě (střední míra ekonomické svobody) mezi 180 hodnocenými zeměmi a v rámci EU zaujímá 22. místo před Slovinskem, Francií, Portugalskem, Itálií a Řeckem. Podobný ranking má Polsko i v hodnocení jiných uznávaných institucí.

Polsko tedy patří z tohoto hlediska k méně liberálním zemím v rámci EU, integrace Polska v rámci EU však pokračuje a Polsko cíleně směřuje do eurozóny, byť neexistuje oficiální termín vstupu. Do konce roku 2013 by mělo vyhovět unijním kritériím, pokud jde o deficit a výši dluhu veřejných financí.

Situace polského hospodářství se ve srovnání s ostatními zeměmi EU vyvíjela i v roce 2012 poměrně příznivě. Nicméně dynamika růstu HDP se oproti roku 2011 v roce 2012 snížila na 2,0% (4,3% v roce 2011). I přes zpomalení růstu hospodářství Polsko zůstává jeho dynamika jednou z nejvyšších v Evropě.

Nezaměstnanost se v roce 2012 dále zvyšovala a míra nezaměstnanosti koncem roku 2012 dosáhla úrovně 13,4% (koncem roku 2011 to bylo 12,5%).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře