Komu patří česká koruna?

19. listopad 2013 | 00.10 |

Přemýšleli jste někdy o tom, komu patří česká koruna? Nemyslím nějaký korunovační klenot, ale korunu, kterou platíme, měnu, peníze, to, co označujeme zkratkou Kč nebo CZK?

Přeci státu, České republice, komu by patřila? Nebo patří lidem? České národní bance? Co je tohle za divnou otázku?

Přemýšlel jsem o tom a dospěl jsem k názoru, že česká koruna patří tomu, kdo ji smí vyrábět.

("Dejte mi moc nad penězi celého národa, a potom mi bude jedno, kdo dělá zákony" - M. A. Rothschild)

Jenže kdo vyrábí české koruny? Jak vznikají a proč?

První odpověď, která se nabízí, je, že české koruny vyrábí Česká národní banka. Myslím si, že to není pravdivá odpověď. ČNB určuje měnovou politiku, ale sama peníze nevyrábí, pouze vydává potřebné bankovky a mince pro placení v hotovosti.

Jak vznikají peníze jsem vyčetl v knize Peníze a měnová politika českého autora pana Josefa Jílka. "Peníze vznikají v obchodních bankách a jim na roveň postavených institucích a to jako účetní peníze ... peníze se tvoří v okamžiku, kdy obchodní banka připíše svému klientovi jakoukoliv částku na jeho účet, pokud současně neodepíše stejnou částku z účtu jiného klienta nebo pokud jiná banka současně neodepíše stejnou částku z účtu jiného klienta."

Čili pokud tomu dobře rozumím, peníze vznikají v obchodních bankách v okamžiku, kdy si je někdo půjčí. Peníze vznikají jako dluh, který se zavazuje dlužník splatit. Peníze vznikají takříkajíc ze vzduchu, z ničeho.

Právě jsme se přiblížili k odpovědi na otázku, komu patří česká koruna. Přeci tomu, kdo ji smí vyrábět a to jsou české banky. A komu patří české banky?

České banky nejsou ve skutečnosti české, ale jsou to (prý kromě jedné jediné) pobočky zahraničních bank.

Česká koruna tedy patří zahraničním bankám, které ji mohou vyrábět a mohou vybírat úroky za její půjčování.

Zní to jako demagogie. Jak může česká koruna patřit zahraničním bankám? Nejsem ekonom a tak je možné, že jsem se dopustil nějakého zjednodušení. Hledal jsem odpověď na otázku, komu patří česká koruna.

Odpověď, kterou jsem našel, že česká koruna je v moci zahraničních bank, mi přijde těžko uvěřitelná.

Zahraniční banky vyrábějí české koruny z ničeho a my hlupáčci čeští si je od nich půjčujeme a vracíme jim koruny, které jsme vydělali prací.

V Lidovkách je grafika, která tomu odpovídá. Je na ní vidět, kolik korun odvedly banky na dividendách do zahraničí.

"České" banky fungují jako pumpy, které pumpují peníze zahraničním majitelům, bankéřům.

Půjčují nám peníze vyrobené z ničeho a nechávají si je vracet i s úroky na které se ovšem musí vydělat. Něco podobného se děje na úrovni státu. Stát si půjčuje peníze vyrobené z ničeho a půjčku a úroky splácí penězi vybranými na daních.

Proč myslíte, že je dluhová krize v Řecku? Nejen proto, že Řekové hýřili, ale také proto, že si Řecko půjčovalo peníze vyrobené z ničeho a ono to nejde splatit. V USA oddalují státní bankrot a navyšují dluh. Proč asi? Protože někdo (FED) vyrábí peníze z ničeho a tamní vláda se je půjčuje.

Jak je možné, že o tom ekonomové a politici mlčí? Že to "nikomu" nevadí?

Kvůli stromům na Šumavě jsou lidé ochotní se přivazovat řetězy a je to v televizi. Jenže červotočem prolezlé a shnilé nejsou jenom stromy. Shnilý je celý systém vytváření peněz.

Lidi to zatím moc nechápou... asi mají jiné starosti...

Chci, aby se o tom mluvilo, aby to bylo hlavní téma. Peníze jsou krev ekonomiky. Proč bychom měli krvácet pro někoho jiného. Ať česká koruna patří Čechům. Kdyby v jakékoliv zemi vládl zodpovědný král, jistě by nikomu jinému nedovolil, aby vyráběl peníze s jeho podobiznou. Proč totéž dovolí naši vládci?

Chci, aby se o tom mluvilo. Proto píšu tyto články, zdánlivě nesmyslné výkřiky do tmy. Proto jsem zasadil semínko hnutí Poctivé peníze ... a trpělivě ho zalévám. Těším se, až z něj vyroste velký strom a lidé nedovolí, aby je bankéři za spolupráce volených zástupců zotročovali.

ZDROJ C/P FcB

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Komu patří česká koruna? kerria 19. 11. 2013 - 07:36
RE(2x): Komu patří česká koruna? jezevec-mrzout 19. 11. 2013 - 10:45