Ztracené památky středověku.

13. leden 2014 | 18.13 |
› 

Krátká odpověď islámského "učence" o tom, proč muslimové při dobytí Egypta nezničili řadu staroegyptských soch a pyramidy. Prostě je nenašli! A pyramidy byly moc velké na to, aby byli schopni je zničit.

OTÁZKA: Proč ´Amr ibn al-Ás nezničil faraonské sochy když byl dobyt Egypt? A je rozdíl mezi touto situací a zničením soch Buddhy které byly zničeny nedávno v Afghánistánu?

ODPOVĚĎ:

Chvála Alláhu.

Především, protože sochy faraonů byly v době, když ´Amr ibn al-Ás dobyl Egypt, pohřbeny pod povrchem země a byly objeveny až o několik století později.

Je dobře známo, že v Egyptě a v jiných zemích pod nadvládou muslimů bylo mnoho pohanských chrámů, a že byly následně zničeny jak chrámy, tak jejich obrazy, sochy a stromy které byly uctívány.

Co se týče Pyramid, tak ty byly přítomny už za prvních muslimů ale nebyly uctívány vedle Alláha a také, aby byly zničeny, bylo potřeba vynaložit mnoha úsilí a to v té době nebylo v jejich silách, na rozdíl od soch Buddhy v Afghánistánu, které byly zničeny teprve nedávno.

V dobách prvních muslimů bylo obtížné je zničit ale dnes již muslimové výrazně posílili a je v jejich možnostech a silách tyto polyteistické sochy zničit, jak učinil Prorok se sochami, které byly v Mekce, Taífu, Nachle atd.

A Alláh ví nejlépe.

Odpovídal: šejch ´Abdulláh ibn Abdurrahmán ibn Džibrín

Přeložil Ísá Jakub z Mawqi´i l-islám suál we džewáb.

To nám prozradilo i osud řady uměleckých výtvorů a soch, které jistě existovaly ve starověkém civilizačním prostoru od Severní Afriky po Indii. Patrně je našli...
Ne všechny dávné monumenty byly zaváty v písku. "Ničení" chrámů, kde se uctívaly modly namísto Alláha, většinou spočívalo v tom, že kameny z nich byly dále užívány pro budování středověké již muslimské městské zástavby. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře